Г ласуването на референдума за независимост на Шотландия приключи в 22 ч. снощи, а официални резултати вече са налице:
55,3% от гласувалите са подкрепили оставането на Шотландия в Обединеното кралство.
44,7% са се обявили за независимост, сочат резултатите след окончателното преброяване на гласовете във всичките 32 избирателни окръга, съобщи Франс прес.
Активността е била рекордна – 84,6%.
Въпросът, на който шотландците отговаряха на допитването беше: „Трябва ли Шотландия да стане независима държава?“
Столицата на Шотландия – Единбург, е гласувала против независимостта. 61% от жителите са отхвърлили този вариант. В избирателните списъци са фигурирали 378 хил. души. Активността е била 84%.
В най-големият град на Шотландия – Глазгоу, обаче гласуваха за излизане от състава на Великобритания. 53% от фигуриращите в списъците 486 хил. избиратели са подкрепили независимостта. Активността тук е била 75%.
Решението предотврати разпадане на 307-годишния съюз с Англия
и донесе сериозно облекчение за британската политическа върхушка.
Мнозинството от избирателите не подкрепиха призива на шотландския първи министър Алекс Салмънд за създаване на нова държава и вместо това избраха сигурността, която им предлага оставането в Обединеното кралство.
Той призна поражението и призова шотландците да приемат резултатите от референдума.
„Шотландия реши с мнозинство да не става независима страна на този етап. Приемам това решение на хората и призовавам всички шотландци да направят същото, като признаят демократичното решение на народа на Шотландия“, заяви той.
„Това е триумф за демократичния процес и за участието в политиката“,
каза Салмънд, като настоя, че от политиците в Лондон сега се очаква да изпълнят обещанията си за предоставяне на повече правомощия на Шотландия.
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че въпросът с независимостта на Шотландия е уреден за поколения напред, и поздрави водача на лагера срещу независимостта Алистър Дарлинг за добре водената кампания.
Резултатът от шотландския референдум е „изключително важен“ за цялото Обединено кралство, заяви Дарлинг в обръщение към своите привърженици.
„Избрахме единството пред разделението... Днес е паметен ден за Шотландия и Обединеното кралство като цяло“, каза той.
„Победата ни означава, че жителите на Великобритания споделят все така едни и същи ценности“,
каза още Дарлинг. „При все това днес не е време да празнуваме. Напротив, необходимо е в най-скоро време да тръгнем към решаване на проблемите, изтъквани по време на предизборната кампания и от двата политически лагера: и от противниците, и от привържениците на независимостта. Референдумът не бива да разцепи обществото ни, а напротив – да го сплоти още повече“, подчерта Дарлинг.
Гласуването против независимостта предпазва Обединеното кралство от това да загуби съществена част от своята територия и петролни запаси. То също така означава, че
на Великобритания няма да ѝ се налага да търси ново място за ядрения си арсенал, който сега е разположен в Шотландия.
Освен това Великобритания беше изправена пред възможността да загуби влияние в международните институции, включително в Европейския съюз и ООН.
Решението също така означава, че Великобритания може да избегне продължителен период на финансова несигурност, който беше предсказван от някои, ако Шотландия се отцепи, изтъква Асошиейтед прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!