Б ългарските храни губят временно достъпа до руския пазар, след като руският президент Владимир Путин подписа указ, с който се забранява за срок от една година вносът на селскостопанска продукция от страни, наложили или присъединили се към санкциите срещу Русия.
Списъкът на забранените за внос храни и селскостопанска продукция беше изготвен от руското правителство.
Той включва:
прясно, охладено или замразено месо от едър рогат добитък, свине, птици; осолено, сушено или пушено месо; риба и морски дарове; мляко и млечни продукти; зеленчуци, плодове, ядки, колбаси.
Страните, от които вносът на подобни продукти е забранен, са САЩ, членките на ЕС, Канада, Австралия, Норвегия. Япония обаче, която също е наложила санкции на Русия, не е сред държавите, обхванати от контрамерките.
Руският пазар на храни е вторият по големина в Европа и износът за него възлиза на около 12,2 млрд. евро, пише британският в. „Гардиън“.
Ответните мерки, които Русия предприе в отговор на западните санкции само ще усилят нейната международна изолация
и ще навредят на руската икономика, заяви говорителката на Съвета за национална сигурност към Белия дом Лора Лукас-Магнусон.
„Руската централна банка вчера посочи, че забраната на вноса на продукти ще увеличи и без това високата инфлация и ще отслаби платежоспособността на руските граждани“, каза тя.
Временният характер на ограничителните мерки на Русия показва, че тя се надява на разрешаване на конфликта, заяви заместник-председателят на търговската палата на САЩ Гари Литман.
Освен това, посочи той, „руските санкции са въведени от изпълнителната, а не от законодателната власт и подлежат на преразглеждане в рамките на годината“.
„Очаквахме реакцията (срещу американските санкции) да бъде постепенна и асиметрична. Така и стана“, каза той.
Междувременно ръководителят на "Росселхознадзор" Сергей Данкверт заяви, че
Русия предлага на Турция да увеличи износа си на плодове и зеленчуци за страната му.
Той уточни, че въпросът ще бъде обсъден на преговорите в петък.
Русия спря аналогичен внос от Полша и Молдова под предлог, че са открити многобройни нарушения на санитарните изисквания.
Москва реши да ограничи и вноса на месо от Румъния и на животни от България, Италия и Гърция заради откриването на заболявания.
Заради избухването на епидемия от спонгиформна енцефалопатия по говедата (болестта луда крава) в област Клуж, Румъния, от 6 август 2014 г. са наложени временни ограничения на износа към Русия на живи говеда, говеждо месо и други производни продукти, съобщи в комюнике руската санитарна агенция „Роселхознадзор“. Агенцията реши също така да ограничи вноса на живи животни от редица области на България, Италия и Гърция заради откриването на случаи на син език – вирусно заболяване, засягащо главно овцете и говедата.
Москва обаче е обвинявана, че
позовавайки се на санитарни причини, използва търговията като средство за дипломатически натиск
върху съседните страни. След засилването на западните санкции Русия забранява почти ежедневно вноса на нови хранителни стоки на нейна територия под претекст „защита на потребителите“.
Същевременно рейтингът на
руския президент Владимир Путин отбеляза нов рекорд през август – 87% от хората в Русия са доволни от работата му,
сочи допитване на центъра „Левада“. Това е най-високото равнище, достигано от шест години насам, изтъква АФП. Покачването на януари насам е цели 22 пункта.
Броят на недоволните от дейността на Путин е спаднал от 34% през януари до 13% през август.
Популярността на руския президент почти е стигнала върховата си точка от времето на руско-грузинската война през 2008 г., когато бе скочила на 88%.
Откакто Русия присъедини Крим през март, президентският рейтинг надхвърля 80 %. Той никога не е спадал под 60 процента след 2000 г., когато Путин пое властта в страната.
Рейтингът на премиера Дмитрий Медведев също се е покачил през август – на 71% срещу 48% през януари.
Според 66% от анкетираните Русия се развива във вярната посока
(43% са били хората на това мнение през януари), а 19% мислят обратното (41% през януари).
В края на юли проучване на проправителствения ВЦИОМ показва, че хората в Русия са по-щастливи от всякога. Нивото на задоволство сред населението бе достигнало 79% – исторически връх, отбелязва АФП.
Скорошни допитвания установиха, че жителите на Русия не се боят от санкциите срещу федерацията. Според икономисти ефектът от тях няма да бъде усетен веднага сред населението, допълва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!