Н АТО започна големи военни учения в балтийските държави с участието на десет страни членки, съобщи Франс прес. Това са
едни от големите подобни учения
след анексирането на Крим от Русия, отбелязва агенцията.
Близо 4700 войници и 800 военни автомобила от Великобритания, Канада, САЩ, Финландия и Полша участват в маневрите, провеждащи се край латвийската столица Рига.
Трите бивши съветски републики – Латвия, Литва и Естония, присъединили се към НАТО през 2004 г., се тревожат от нарастващия военен потенциал на Русия до границите си, а украинската криза само засили тези страхове.
„Ученията са много важни предвид на настоящата обстановка в областта на сигурността“, заяви пред журналисти латвийският министър на отбраната Раймондс Вейонис.
Русия остро разкритикува маневрите, наричайки ги
„демонстрация на враждебни отношения“.
„Разполагането на допълнителни войски на НАТО в Централна и Източна Европа, дори на ротационна основа, е нарушение на споразуменията между Русия и Алианса“, заяви руският зам.-министър на отбраната Владимир Титов, цитиран от агенция Интерфакс.
Ученията на НАТО „Саблен удар 2014“ се провеждат в Литва, Латвия и Естония от 9 до 20 юни, а „Балтопс 2014“ – в Балтийско море от 6 до 21 юни.
Във връзка с разширяването на силите на НАТО в близост до границите на Русия, Москва заяви, че ще предприеме военни и политически мерки, за да гарантира своята сигурност.
Миналата седмица президентът Обама оповести в Полша планове да се похарчат до 1 млрд. долара в подкрепа и обучение на въоръжените сили на държавите от Алианса, граничещи с Русия.
Белият дом също така каза, че ще преразгледа постоянните разполагания на сили в Европа в светлината на кризата в Украйна, но не пое твърд ангажимент да изпрати войски на място, както искаше Полша като гаранция за сигурност, отбелязва Ройтерс.
В крайна сметка
Русия отговори със свои мащабни военни маневри.
Учения на Балтийския флот, въздушно-десантните войски и военновъздушните сили на Русия започнаха в Калининградска област под ръководството на командващия войските на Западния военен окръг, обяви днес руското министерство на отбраната, цитирано от ИТАР-ТАСС.
„Ученията се провеждат едновременно със започналите в Европа международни учения „Саблен удар 2014“ и „Балтопс 2014“, подчертаха от ведомството.
„Количеството на включените в ученията в Калининградска област сили и средства на министерството на отбраната на Русия е съпоставимо с количеството на личния състав, въоръжението и военната техника, задействани в пограничните учения, провеждани от страна на НАТО“, се добавя в изявлението.
В руските учения участват корабни формирования, подразделения на въздушно-десантните войски и морската пехота, съединения на противовъздушната отбрана, изтребители-бомбардировачи „Су-34“, вертолети „Ми-24“ и бомбардировачи „Ту-22М3“.
„Изкуственото разширяване на НАТО на Изток
и приближаването на нейната инфраструктура към руските граници е контрапродуктивно“, подчерта руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той говори на пресконференция в Турку след срещата с финландския си колега Ерки Туомиоя.
„Във военно-политическата сфера действа същият критерий, както в икономическата и хуманитарната, а именно: трябва да се изпълняват поетите вече задължения. А всички страни от евроатлантическата зона са поели задължението да гарантират неделимост на сигурността в този район.
Задълженията, поети в рамките на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, че нито една държава не трябва да осигурява своята сигурност за сметка на другите, е общата рамка, в която трябва да се градят отношенията между страните от евроатлантическия регион“, каза руският външен министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!