М осковски магистрати постановиха наказания от 2 до 4 години затвор в колония с общ режим за седем опозиционери, признати за виновни за насилствени действия по време на демонстрация срещу встъпването в длъжност на Владимир Путин през 2012 г. Още една демонстрантка бе осъдена на 39 месеца условно, предадоха АФП и ИТАР-ТАСС.
Пред съда бяха извършени масови протести.
Наказаните бяха подсъдими по делото за масови безредици на Блатния площад в руската столица на 6 май 2012 г.
В петък съдът ги призна за виновни, изтъквайки, че са действали умишлено и са
„приложили неопасно за живота физическо насилие срещу служители на правоохранителните органи,
изпълнявали служебните си задължения“.
Прокуратурата поиска ефективни присъди от 5 до 6 години затвор.
След прочитането на присъдата обвиняемите заявиха, че не я разбират.
Защитата съобщи, че ще обжалва, тъй като смята, че за сблъсъците през 2012 г. вина имат правоохранителните органи. .
Междувременно около 200 души
бяха откарани в московски полицейски управления
след „опити за нарушения на обществения ред" край сградата на съда, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира пресслужбата на столичното управление на МВР.
Сред задържаните са опозиционерите Алексей Навални и Иля Яшин, журналистът Сергей Пархоменко и двете певици от „Пуси райът“ – Надежда Толоконникова и Мария Альохина.
Близо до сградата се събраха няколкостотин души, включително журналисти и блогъри, които скандираха: „Без Майдан няма да има свобода“ и „Освободете политическите затворници“. Макар и предупреждавани неведнъж от полицията да не нарушават реда, някои предприели „съответните опити“ – излизали на пътното платно, а неколцина се опитали да пробият полицейския кордон. От всички отведени в полицията ще се потърси отговорност според закона, добавя агенцията.
Говорителят на руския президент Дмитрий Песков отказа да коментира присъдите, но отбеляза, че
ако обвиняемите се възползват от правото си да поискат помилване, президентът Путин ще разгледа молбите им.
Президентският пълномощник за правата на човека Владимир Лукин определи присъдите като прекалено строги и заяви, че ако адвокатите ги обжалват, той ще ги подкрепи.
Ръководителят на Съвета за развитие на гражданското общество и правата на човека към президентството Михаил Федотов изрази надежда, че присъдите ще бъдат смекчени.
Според международната правозащитна организация „Амнести интернешънъл“ делото срещу активистите от Блатния площад е показен процес, чиято цел е да сплаши хората, недоволни от сегашната власт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!