Р умъния е получила „най-важния възможен портфейл“ в Европейската комисия – този за регионалното развитие, похвали се румънският премиер Виктор Понта, цитиран от „Аджерпрес“.
„Получихме за Румъния най-важния портфейл в Европейската комисия за нас:
регионалното развитие означава всички фондове, кохезионните и структурни програми за периода 2014-2019 г.“,
посочи Понта.
Той отбеляза, че въпреки проблемите на Румъния в миналото с усвояването на еврофондовете, страната е успяла да получи най-добрия пост, който е искала.
„Щом получа официалното уведомление от г-н Юнкер, ще номинирам лице за този пост и това лице ще бъде изслушано и в парламента на Румъния.
В другите страни еврокомисарите не са изслушвани в националните парламенти поради една проста причина: европейският комисар не е комисар на Румъния, а е комисар на Европа и представлява интересите на всички европейци“, отбеляза Понта.
По думите му неговата надежда е да получи това уведомление до края на седмицата. Понта обаче посочи, че „решението за поста и лицето принадлежат на Юнкер, а ние можем само да преговаряме и аз правих това в продължение на месец и половина“.
Според публикувана по-рано информация във в. „Гъндул“ евродепутатката от управляващата Социалдемократическа партия
Корина Крецу е била потвърдена от Юнкер за поста на еврокомисар, излъчен от Румъния.
Дачиан Чолош, който досега отговаряше за земеделието, е извън сметките за състава на новата Европейска комисия, твърдят източници на „Гъндул“ в Брюксел.
Корина Крецу е втората номинация на Румъния, именно след Дачиан Чолош.
В Европейската комисия на Жан-Клод Юнкер вероятно ще има
седем „супер заместник-председатели“,
пише италианското издание „Летера куаранта тре“. Те ще отговарят за координацията на работата на определени европейски комисари, заемащи определени ресори.
Финландец Юрки Катайен например вероятно ще е зам.-председателят, който ще координира дейността на еврокомисарите за промишлеността, икономиката, вътрешния пазар и конкуренцията.
Федерика Могерини, която е бъдещ върховен представител на ЕС за външната политика, ще е и зам.-председател, който ще координира дейността в международната област, т.е. разширяването, политиката на съседство, сътрудничеството и международната помощ.
Другите „супер зам.-председатели“ засега се очертават да бъдат холандецът Франс Тимерманс (търговия), естонецът Андрус Ансип (цифрови технологии) и словакът Марош Шевчович (вътрешни работи и правосъдие).
Разпределянето на ресорите в еврокомисията няма да стане преди 10 септември, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!