У дивлява ме беззъбата позиция на българското ръководство, което по непонятно какви съображения пренебрегна националните интереси, каза руският президент Владимир Путин, коментирайки проекта „Южен поток“.
Той говори време на ежегодната си среща с журналисти в Москва.
„В самия проект трябваше да вложим 3 млрд. – в строителство, в работни места, заплати, доходи на всички нива на бюджета, а след това щяха да се получават 400 млн. евро годишно просто за транзита“, допълни Путин.
По въпроса с друг газопровод – „Турски поток“, руският президент каза, че
той ще бъде построен, ако Турция издейства гаранции от Брюксел.
Ние не сме прекъснали преговорите. Трябват ни писмени гаранции от Еврокомисията, че всички маршрути, включително и възможният маршрут през Турция към Европа, са не само изпълними, но и приоритетни и ЕК ще подкрепя проекта. Ако турските партньори представят на „Газпром“ такъв документ от Брюксел, ние ще продължим напред. Засега обаче, за съжаление, го няма, заяви руският държавен глава, подчертавайки, че съдбата на проекта не зависи от Русия.
Путин коментира още отношенията с Турция, Украйна, САЩ, ситуацията в Сирия и руската икономика.
По думите му
свалянето на руския самолет от турските ВВС е враждебен акт, който противоречи на интересите на Анкара
и не разбира защо Турция го е направила. „Какво постигнаха? Може би си мислеха, че ще избягаме от там (Сирия)? Но Русия не е такава държава“, каза Путин.
Той посочи, че е бил смаян от това, че турската страна не се е опитала да обясни действията си, а вместо това незабавно се е обърнала към НАТО за помощ.
Руския президент добави, че „не вижда изгледи“ за подобряване на отношенията с настоящото ръководство на Турция.
Пълзящата ислямизация в Турция се отразява на сигурността на Русия, заяви още руският лидер.
В Турция пребивават и се лекуват ислямски бойци. След това те използват безвизовия режим, взимат турски паспорти и се сливат с населението. Именно това е станало основна причина за отмяната на безвизовия режим между Русия и Турция, обясни Путин. Трябваше да направим точно това, както и да вземем други решения, осигуряващи нашата държавна сигурност, каза руският президент.
Москва има готовност и желание да развива отношенията с Вашингтон, независимо кой е президент на САЩ,
но трябва първо да разберем кой ще е новият американски лидер, каза държавният глава на Русия.
Посещението в Москва на държавния секретар на САЩ Джон Кери тази седмица „показа, че общо взето и американската страна е готова да върви към съвместно решаване на въпросите, които може да бъдат решени само съвместно“, отбеляза Путин.
В Източна Украйна хора, които изпълняват определени военни задачи, но Русия не е разположила редовни войски там,
заяви отново Путин, цитиран от Ройтерс и АП. „Никога не сме казвали, че там няма хора, които изпълняват определени задачи, включително във военната област, но това не значи, че там има руски (редовни) войски“, каза той.
По думите му Русия е готова да убеди сепаратистите в Източна Украйна, че е необходим компромис, за да се постигне политическо уреждане на конфликта.
Попитан дали Москва би разменила двамата мъже, които според Украйна са руски войници, за украинския пилот Надежда Савченко и други затворници, Путин отговори, че ако има някаква размяна, тя трябва да е равностойна, а подробностите може да бъдат обсъдени с украинските власти.
По думите му Русия иска бързо уреждане на конфликта в Източна Украйна. „Ние не сме заинтересовани от изостряне на конфликта. Напротив, заинтересовани сме той да бъде уреден колкото се може по-бързо, но само не чрез физическо ликвидиране на хора в Югоизточна Украйна“, заяви той.
Путин призова украинското правителство бързо да одобри законодателство за произвеждане на местни избори, но каза, че Киев нарочно се бави.
Русия не възнамерява да въвежда каквито и да било санкции срещу Украйна. Във връзка с прекратяването на споразумението за свободна търговия обаче Киев вече няма да се ползва с отстъпки и преференции, каза Путин. Украйна няма да бъде поставена в по-лоши условия от останалите ни чуждестранни партньори, подчерта той.
От 1 януари 2016 г. прогнозираме влошаване на икономическите отношения с Украйна, тъй като сме принудени да вземем решение, че няма да работим с Украйна като с член на зоната за свободна търговия на Общността на независимите държави, отбеляза руският държавен глава.
Руският президент нарече назначаването на бившия грузински лидер Михаил Саакашвили за губернатор на Одеска област „плюнка в лицето на украинския народ“, предаде ТАСС.
По въпроса със Сирия Путин подчерта, че
Русия никога няма да се съгласи някой отвън да налага на Дамаск кой да го ръководи.
„Това просто абсолютно не се побира в здравия разум, нито в международното право“, подчерта руският президент. Той посочи, че е говорил по тази тема и на срещата си с Кери. „Нашата позиция не се променя, тя е принципна. Ние смятаме, че само сирийският народ трябва да определи кой да го управлява и по какви стандарти и правила“, каза той.
Путин обяви, че подкрепя инициативата на САЩ за подготовка на резолюция на Съвета за сигурност на ООН относно Сирия. Руският лидер изрази надежда инициативата на САЩ да удовлетвори и сирийското ръководство, след като то се запознае с проекта.
Путин каза, че Русия ще продължи въздушните удари в Сирия, докато сирийската армия има нужда от тях.
Той анализира начина, по който е възникнала терористичната групировка „Даеш“ („Ислямска държава“). Според него тя защитава нелегалната търговия с петрол и вероятно икономически интереси на трета страна в региона. „Възникна вакуум, после възникнаха елементи, свързани с търговията с нефт, и тази ситуация се оформяше от години. Там е организиран бизнес, контрабанда в огромни промишлени мащаби. После, за защита на тази контрабанда и на незаконния износ, бе нужна и военна сила. И много добре бе използван „ислямският фактор“ за привличане там на „пушечно месо“ под ислямски лозунги. А всъщност се разиграва един театър, свързан с икономически интереси. И започнаха да докарват там (бойците на джихада). Ето така, според мен, възникна ИД“, посочи Путин.
Руската икономика премина пика на кризата и проявява признаци на стабилизиране,
заяви още Путин, цитиран от световните агенции.
По думите му правителството разчита на растеж на икономиката от 0,7% през 2016 г., 1,9% през 2017 г. и 2,4% през 2018 г. Той призна необходимостта от коригиране на федералния бюджет за догодина заради спада на цените на енергоносителите.
По думите му златно-валутните резерви на страната са солидни. Той уточни, че те възлизат на 364 млрд. долара и допълни, че отливът на капитали се забавя, а бизнес активността в икономиката проявява признаци на стабилизиране.
Путин заяви, че в резултат на положителната работа на правителството безработицата е на равнище около 5,6%.
Според него понижаването на външния дълг на страната е положителната страна на западните санкции срещу Русия, въведени заради ролята на Москва в украинската криза. Руският президент отбеляза, че бюджетният дефицит на равнище 2,8 – 2,9% от брутния вътрешен продукт е удовлетворителен.
На пресконференцията на Путин в Центъра за международна търговия в Москва тази година – 11-а по ред – се събра рекорден брой журналисти – 1390 представители на руски и чуждестранни медии, предаде ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!