Р усия може да насочи нов подводен газопровод към България, ако получи помощ от Европейския съюз, заяви руският президент Владимир Путин, цитиран от Ройтерс, след разговорите си в Будапеща с унгарския премиер Виктор Орбан.
Президентът на Русия заяви още, че Русия не се е отказала от „Южен поток“, а на Москва не са ѝ позволили да го реализират, но връщане към неговото реализиране в предишния му вид е невъзможно.
„Ние не се отказахме от „Южен поток“, просто не ни дадоха да го реализираме. Има някои детайли, които вече отдавна са известни, но очевидно трябва да ги повторя отново.
През април миналата година Европейският парламент прие решение, според което „Южен поток“ се признава не само за неперспективен, но и за вреден за ЕС. След това ЕК изпрати писмо на България, в което иска да се спрe всякаква подготвителна работа“, каза Путин.
„Връщане към „Южен поток“ в този вид, в който беше по-рано, разбира се вече е невъзможно. Ние се договорихме с турските партньори, а Турция след Германия, ако не бъркам, е вторият по обем потребител на наш газ в Европа и партньор на „Газпром“, а това е много голям пазар“, каза още Путин.
Руският президент и унгарският премиер Виктор Орбан съгласуваха на политическо равнище условията за доставките на газ, съобщи унгарският премиер Виктор Орбан след преговорите в Будапеща с руския президент Владимир Путин, предаде ТАСС.
Изолацията на Русия в Европа е нецелесъобразна, каза Орбан, цитиран от ТАСС.
Унгария разчита на развитие на сътрудничеството с Русия в енергетиката, продължи унгарският премиер.
"Унгария се нуждае от Русия. За нас е важно Русия да е отворена за унгарските стоки и Унгария да получава енергийни ресурси от Русия", посочи той.
В присъствието на двамата лидери бяха подписани няколко документа - меморандум за подготовка на персонал в сферата на атомната енергетика, споразумение за междурегионално сътрудничество, за сътрудничество в образованието и здравеопазването, добавя ТАСС.
Днес стана ясно и че руският концерн Росатом ще започне строителството на два нови блока на унгарската АЕЦ "Пакш" през пролетта на 2015 г. Това посочи ръководителят му Сергей Кириенко.
Той не изключи възможността компанията да построи два допълнителни реактора на централата.
Унгарската икономика се развива много бързо и не изключвам възможността, предвид успешното изпълнение на този проект, унгарското правителство да вземе решение за построяване на допълнителни енергоблокове, отбеляза Кириенко.
Той припомни, че неотдавна е бил удължен срокът за експлоатация на действащите реактори на атомната централа.
Русия и Унгария се договориха за строителство на новите енергоблокове на АЕЦ "Пакш" през януари 2014 година, като съответното споразумение бе подписано след преговори между Путин и Орбан.
За изпълнение на проекта за пети и шести блок руската страна ще отпусне на Будапеща държавен кредит на стойност до 10 млрд. евро.
АЕЦ "Пакш" е единствената действаща ядрена централа в Унгария и е построена по съветски проект, като четирите й реактора са тип ВВЕР-440. Тя произвежда над 40 процента от електроенергията, добивана в страната
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!