П резидентите на Русия и САЩ – Владимир Путин и Барак Обама, си поговориха в кулоарите на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Пекин, съобщи Би Би Си, позовавайки се на журналисти, съпровождащи руската делегация.
Според Интерфакс двамата лидери побеседвали неформално, докато очаквали общата снимка на участниците в срещата. Това станало в спортния комплекс „Воден куб“ в пекинското олимпийско село.
Кореспондентът на в. „Комерсант“ съобщава, че
Обама първи забелязал Путин и му помахал с ръка.
Тогава Путин отишъл при него, двамата се здрависали и завързали разговор, съобщава журналистът.
Говорителят на Кремъл – Дмитрий Песков, обаче заяви, че президентите не са имали разговор, а само са се поздравили и разменили няколко думи, предаде ТАСС.
„Никаква беседа нямаше. Те наистина се приветстваха един друг и това беше тъкмо този кратък контакт на мястото на проявата“, каза Песков. По думите му двамата президенти „са разменили две думи“, като разчитат на това, че „в близките дни ще им се представи и друга възможност да поговорят за кратко на същото поле“.
Източник от администрацията на САЩ потвърдил пред ТАСС, че Путин и Обама „са общували за кратко“ в Пекин. Според източника двамата не са имали време „подробно да обсъдят спорните въпроси“, но
не е изключено утре да проведат „по-съдържателен разговор“.
Програмата за първия ден на срещата на АТИС завърши с прием в комплекса „Воден куб“, даден от домакина – китайския премиер Си Дзинпин, съобщи ТАСС. Лидерите на страните участнички пристигнаха там в китайски национални одежди. Вече е традиция на срещите на АТИС лидерите да се снимат в национални одежди на страната домакин.
След т.нар. семейна снимка китайският президент покани колегите си в банкетната зала на обща маса. Путин и Обама седнаха недалече, но не и един до друг. Си Цзинпин се обърна с приветствена реч към държавните лидери.
В рамките на събитието в Пекин се състоя и
първата официална среща между китайския президент Си Дзинпин и японския премиер Шиндзо Абе.
Тя е и първи знак за затопляне в двустранните отношения след години, изпълнени с неприязън, коментира АФП. „Без преувеличение дългоочаквани“ нарича преговорите ТАСС.
Отношенията между втората и третата икономика в света са твърде западнали поради териториални спорове и силни разногласия по повод исторически събития, напомня АФП. Със сериозни лица, двамата ръководители размениха хладно ръкостискане пред камерите.
„Много страни се надяваха на тази среща на върха между Япония и Китай, и то не само азиатските нации. Мисля, че направихме първа стъпка към подобряване на двустранните отношения“, заяви Шиндзо Абе след разговора. Той изрази надежда, че китайско-японската среща на високо равнище – първа от декември 2011 г., бележи началото на „връщане към взаимноизгодни връзки въз основа на общи стратегически интереси“.
Преговорите траяха половин час, съобщиха японските медии. Китайската агенция Синхуа съобщи, че те са били организирани „по искане на японската страна“.
В петък двете най-големи сили в Азия заявиха, че са „постигнали споразумение постепенно да възстановят политическия, дипломатическия диалог и диалога в сферата на сигурността“.
В събота
страните от АТИС се договориха да придвижат работата по споразумение за свободна търговия в района,
предаде ДПА, позовавайки се на китайската осведомителна агенция Синхуа. Министрите, отговарящи за търговията в страните от АТИС, са договорили „пътна карта“ за проучване на възможностите за създаване на Азиатско-Тихоокеанска зона за свободна търговия (АТЗСТ), посочи Синхуа.
Пред журналисти китайският външен министър Ван И каза, че участниците във форума са се договорили по шест точки, сред които укрепване на сътрудничеството и взаимното доверие за дългосрочното развитие на Азиатско-Тихоокеанския район, създаване на открита икономическа среда и продължаване на курса на икономическа интеграция за създаване на Азиатско-Тихоокеанска зона за свободна търговия. Един от важните въпроси на срещата беше засилването на сътрудничеството в борбата с корупцията, подчерта китайският външен министър.
АТИС е създадена през 1989 г. като инструмент за мирно решаване на икономически, социални, екологични и други проблеми в Азиатско-Тихоокеанския район. Дейността на организацията се основава на принципа на консенсуса. В нея членуват 21 страни, сред които Русия, САЩ, Австралия, Канада, Китай, Япония, Малайзия, Филипините и Южна Корея. Заедно те представляват над половината от световната икономика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!