Д ържавите от ЕС понякога умишлено бавят транспонирането на европейските директиви, сочи проучването „Предстоящи въпроси на правото на ЕС“, което беше представено в правната комисия на Европейския парламент.
През 2012 г. е имало забавяне в транспонирането на директиви при 2/3 от държавите членки.
Това от своя страна ограничава възможността гражданите да се възползват от правата, които европейското право им предоставя.
В тази връзка, когато е необходимо да се постигне бърз ефект, експертите препоръчват да се използват регламентите, които имат директен ефект, т.е. важат пряко в държавите членки, без да се налага транспониране.
„България не нарушава повече от другите държави членки европейските директиви.
Това, разбира се, не трябва да ни успокоява. Ние трябва да спазваме стриктно европейското законодателство, за да не бъде използвано евентуално нарушение като повод да се уронва престижът на нашата страна“, коментира българският евродепутат Емил Радев, който е част от правната комисия на ЕП.
Според данните, изнесени на форума 2/3 от висящите пред съда на ЕС в момента дела са по преюдициални въпроси, а цели 22% от тях идват от немски съдилища. Новоприетите през 2004 г. 10 държави членки имат 15%, а България има едва 2,22 %.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!