О т сградата на Службата за сигурност на Украйна в град Луганск бяха освободени повече от 50 заложници, предаде украинската агенция УНИАН. От пресцентъра на ССУ пояснили, че никой не е пострадал.
Вчера службата съобщи, че
въоръжени проруски сепаратисти са заложили експлозиви в окупирана от тях сграда и държат около 60 души в плен.
Щабът на проруските „антимайдановци“, окупирали вчера сградата обаче твърди, че в нея няма заложници, а протестиращи, и освен това настоява, че никой не си е тръгвал.
Според ръководството им там са събрани в момента над хиляда души, предаде ИТАР-ТАСС.
„Никой не си е тръгвал от сградата.
Твърденията, че са излезли 50 души, са дезинформация.
Упълномощили сме група наши представители – юристи, офицери, хора с мирни професии. Те участват в преговори“, разказа по телефона човек от протестния щаб, представил се като Михаил.
Според него последната среща между „антимайдановците“ и представител на властите в Украйна се е състояла в 4 ч. сутринта киевско (и българско - б. р.) време. По думите му преговорите „вървят конструктивно“ и вече е договорено щурмът на сградата временно да спре.
Протестиращите, окупирали сградата ССУ в Луганск,
поставиха искания – референдум за федерализация на страната и честно разследване на събитията на площад „Независимост“ в Киев.
Това съобщи участник в акцията, представил се пред изданието „Луганск. Коментари“ като Василий от град Красний Луч, Луганска област, предаде ИТАР-ТАСС.
Исканията включват и амнистия за всички участници в окупацията на сградата в Луганск, застрашени от 5 до 15-годишни присъди. Василий потвърдил, че хора, наречени от него „слабото звено“, са напуснали сградата на ССУ.
Той опроверга съобщенията, че става дума за заложници. По думите му през нощта 50 души са напуснали сградата, докато преговорите за решаване на кризата продължават.
По данни на изданието проруски активисти са изградили палатков лагер срещу сградата на ССУ в Луганск. Край някои от палатките са закачени руски знамена, добавя ИТАР-ТАСС.
Демонстрантите, много от тях с качулки или маски, продължават да издигат
барикади с автомобилни гуми, дървени щайги и чували с пясък и приготвят коктейли „Молотов“. Някои от тях държат автомати „Калашников“,
предаде Ройтерс.
„Тези, които напуснаха, не бяха готови да останат да се бият“, каза Василий.
Според него „войниците му“ ще продължат борбата, докато се организира референдум за независимост на Луганск от Киев.
„Разбира се, трябва да помолим Русия да ни позволи да се присъединим към нея“, каза той и добави, че се надява на помощ от руския президент Владимир Путин.
Украинската армия е изпратила бронетранспортьори в Луганск от Днепропетровск, съобщи украинската телевизия "1+1", цитирана от ИТАР-ТАСС. Засега не е известно къде са разположени военните машини нито броят им.
В безредиците в Югоизточна Украйна не взимат участие американски наемници,
заявиха от Вашингтон, позовавайки се на информация от представители на частната военна организация „Грейстоун“, предаде УНН.
По-рано министерството на външните работи на Русия бе заявило, че в югоизточните райони на Украйна, в частност в Донецк, с подкрепата на американски войници се подготвят поделения на вътрешните сили, Националната гвардия и крайнодясната формация „Десен сектор“.
Напрежението в източните части на Украйна е водеща тема за чуждите издания.
Украинци и проруски настроени жители на Украйна се изправят един срещу друг, обобщава в. „Фигаро“.
Западът се притеснява от кримски сценарий за източна Украйна, допълва в. „Монд“.
НАТО отправи предупреждение към Русия да не допуска историческа грешка, като провокира нова отцепническа криза в Украйна, за която дори Москва призна, че може да прерасне в гражданска война, отбелязва в. „Дейли телеграф“.
Първата среща на министерско равнище между ЕС, САЩ, Украйна и Русия идната седмица дава повод за надежда за дипломатически пробив в украинската криза, посочва още изданието.
В тази опасна ситуация основният въпрос, който стои на дневен ред, е
дали Владимир Путин ще нахлуе в източна Украйна.
Вариантите за отговор са два. Подновеният бунт в източна Украйна означава, че това е добре планирана прелюдия на руска инвазия. Вторият вариант е, че Путин не е решил да нахлува, а просто си играе на нерви с новите украински лидери, отбелязва британският вестник и припомня, че според различни оценки по руско-украинската граница има между 30 000 и 50 000 руски военни.
Британският в. „Индипендънт“ подчертава, че Вашингтон и Лондон излязоха със силен ултиматум към Москва да държи войските си извън Украйна или да стане обект на нови санкции.
Американският държавен секретар
повтори заплахите за нови западни санкции срещу Русия,
които по думите му щели да обхващат енергийния, банковия и минния сектор на страната, отбелязва британският в. „Гардиън“.
В коментарна статия, озаглавена „Украйна: Опасни игри“, британското издание прогнозира, че ако Русия реши да се намеси отново в Украйна, това ще убие надеждите на тази страна за разумно бъдеще, но в това е само единият аспект на кризата, защото тя ще отслаби Европа и Русия, ще подкопае икономиките в Европа и ще доведе до конфронтация между Изтока и Запада, която ще бъде преодоляна може би едва след години.
Кризата в отношенията с богатата на енергийни ресурси Русия поражда все повече призиви в Европа за прибягване до фракинга, отбелязва американският в. „Вашингтон пост“.
В друга статия изданието посочва, че
Западът е поставил военния алианс НАТО в центъра на отговора си на руските действия в Украйна,
но може би това е погрешно, защото оръжията, с които си послужи руският президент Путин в Крим и в източна Украйна наподобяват по-скоро на паравоенни действия под прикритие, отколкото на конвенционална военна сила.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!