Щ е повлече ли политическата криза в Италия страната и банковата й система надолу, а оттам и еврозоната - коментарите заваляха след провала на референдума за желаната от премиера Матео Ренци конституционна реформа. Ренци обяви оставката си няколко часа, след като избирателите в Австрия избраха категорично бившия лидер на Зелените Александер ван дер Белен за президент.
Пред президента на страната има три сценария
- управляващите да направят нов кабинет, да свика предсрочни избори или да разпусне парламента. Такава политическа рулетка започна и у нас след оставката на премиера Бойко Борисов след изборната загуба. Росен Плевнелиев обаче има три опита да връчи мандат за съставяне на нов кабинет в рамките на това правителство, като ГЕРБ вече отказаха, очаква се същото и от БСП. Третият мандат вероятно ще е вероятно за РБ. Плевнелиев обаче няма право да разпусне парламента в края на мандата си, който изтича януари.
Референдумът в Италия няма да окаже значително влияние върху
финансовото състояние на Италия, тъй като страната е една от силните икономики в еврозоната и може сама да се справи с икономическите си предизвикателства. Това заяви председателят на еврогрупата Йерун Дейселблум.
„Референдумът в Италия е отказ само от политическите реформи. Той едва ли ще повлияе на финансовата ситуация или състоянието на банките. Италия е силна икономика в еврозоната..., която може да се справи с икономическите предизвикателства“, каза Дейселблум.
Италия има стабилни политически институции и силна икономика,
които могат да понесат оставката на премиера Матео Ренци след поражението му на референдума, заяви днес еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси, цитиран от Ройтерс.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също успокои, че референдумът няма да повлияе на позицията на Рим в Алианса.
„Референдумът в Италия е част от демократичния процес. Изходът от това допитване по никакъв начин няма да повлияе на позицията на Италия в НАТО“, каза той по време на пресконференция в белгийската столица.
Лидерът на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент Манфред Вебер посочи, че допитването
бележи началото на период на нестабилност
и е спънка пред онези, които искат реформи в Европа.
Според лидера на най-голямата консервативна група в ЕП, с оглед на предстоящата "фаза на нестабилност" възниква въпросът "как една от най-големите страни в ЕС ще се стабилизира". Според Вебер, който говори пред германската телевизия Цет Де Еф, реформите в европейските страни са "единственият път да се справим с глобализацията".
Външният министър на Люксембург Жан Аселборн заяви, че
резултатът от референдума е вътрешен въпрос
и той не вижда в него поражение за Европа.
Междувременно италианската Северна лига поиска предсрочни парламентарни избори след поражението на премиера Ренци на референдума за конституционна реформа.
Има и три сценария пред Рим за овладяване на политическата криза:
Вариант 1: Ренци остава на власт
Веднага щом премиерът подаде оставка, президентът Серджо Матарела може да поиска от него да състави ново правителство. То може теоретично да получи вот на доверие от парламента, било със сегашното мнозинство, било с ново, в което да влезе и десноцентристката партия на Силвио Берлускони "Форца Италия". Берлускони намекна преди дни за подобна възможност. Но в последното си изявление, направено рано тази сутрин, Ренци, изглежда, изключва такава хипотеза. "Идва краят на моето управление", каза той.
Вариант 2: Назначаване на служебно правителство
Това сега е най-вероятният сценарий. Матарела назначава председател на правителството, който предварително да си е гарантирал подкрепата на сегашното мнозинство или на ново, по-широко мнозинство. Вече се спрягат няколко имена, включително това на министъра на финансите Пиер Карло Падоан и на председателя на Сената Пиетро Грасо. Кабинетът ще има за задача да осигури приемане на бюджета за 2017 г. от парламента и да измени изборния кодекс преди евентуални предсрочни избори. Той може да реши да продължи работа до края на мандата на настоящия парламент, т.е. до февруари 2018 г., за най-голямо разочарование на някои политически сили като Движението "Пет звезди", което призовава за избори възможно най-скоро.
Вариант 3: Незабавно разпускане на парламента
Това е малко вероятен сценарий, тъй като големите политически партии искат промяна на приетия миналата година избирателен кодекс, който дава допълнителни места в парламента на партията, спечелила 40 или повече процента от гласовете. Тази мярка целеше съставянето на по-стабилни правителства. Но традиционните партии се опасяват, че тя може да помогне на Движението "Пет звезди" да спечели властта и затова искат, преди насрочването на нови избори, правилата да бъдат променени и пропорционалният елемент да натежи, пише в. "Вашингтон пост".
Най-голямата германска банка на ръба на катастрофата
Мнение: Как може да рухне ЕС през 2016 г.
Европа е на прага на банкова криза
Някои анализатори смятат, че ако се погледне внимателно, вчерашният вот в Италия всъщност е в полза на статуквото, тъй като сегашната конституция ще остане непроменена. Референдумът за опростяване на политическата система и намаляване на ролята на Сената обаче се превърна във вот на доверие към Ренци, младия лидер, който се представя като самотен воин срещу евроскептичните сили. Водещата опозиционна сила, антисистемното Движение "Пет звезди", поведе енергична кампания срещу плановете на премиера и си намери неочаквани съюзници, включително в партията на Ренци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!