Словенският премиер Аленка Братушек връчи днес оставката си на председателя на парламента Янко Вебер и настоя за предсрочни избори следващия месец, предаде Ройтерс.
Аленка Братушек се отказа от премиерския пост,
след като кметът на Любляна и бивш председател на управляващата партия Позитивна Словения я победи на вътрешнопартийните избори преди 10 дни. На 29 април тя излезе от партията, а по-късно бе последвана от още 12 души - депутати, двама министри и трима държавни секретари.
Вебер каза, че ще запознае парламента с оставката на премиера на специално заседание, което ще свика в сряда или четвъртък, предаде Танюг.
Оставката трябва да бъде потвърдена от парламента, след което в срок от 30 дни президентът, парламентарните групи или най-малко 10 членове на парламента могат да предложат нов премиер, но според предварителни информации това вероятно няма да стане, а ще бъдат обявени
предсрочни парламентарни избори.
За това настоя и самата Братушек.
По закон изборите трябва да се произведат най-късно два месеца след разпускането на парламента, но не по-рано от 40 дни от деня на насрочването им. Ако изборите бъдат насрочени днес, те могат да бъдат произведени най-рано през втората половина на юли, посочват словенските медии.
До избора на нов премиер правителството ще продължи да изпълнява задълженията си. Междувременно коалиционните партньори заплашиха, че ще напуснат правителството, тъй като Янкович, който оглави Позитивна Словения, е разследван за корупция.
По-рано днес Братушек каза, че предсрочни избори през юни ще бъдат най-доброто решение за Словения. "Гражданите трябва да решат кой да оглавява правителството. Това е единственото правилно решение", написа Братушек на профила си в социалната мрежа Фейсбук.
Левоцентристкото коалиционно правителство на Братушек успя да избегне международната финансова помощ през декември, като наля около 3,3 милиарда евро в пострадалите си от кризата банки.
Братушек каза за медиите, че политическата ситуация в страната не е причина за паника,
защото нейното правителство е успяло да стабилизира финансите, а икономическите прогнози до края на годината са по-добри от предишните.
Въпреки това на Словения ѝ предстоят още икономически реформи, преди да се измъкне изцяло от кризата. Най-голям проблем за страната си остават лошите кредити на банките, посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!