И талианският премиер Енрико Лета обяви намерението си утре да подаде оставка.
Той обяви това малко след като днес ръководството на неговата Демократическа партия гласува за смяна на правителството, предаде Франс прес.
"След взетите днес решения от националното ръководство на Демократическата партия, уведомих президента за намерението си да посетя утре президентството и да връча оставката си от поста министър-председател", се казва в изявление на Лета.
Малко по-рано днес ръководството на Демократическата партия оттегли доверието от издигнатия от нейните редици премиер Енрико Лета. Това стана на извънредно заседание в централата на партията в Рим под натиска на избрания преди два месеца национален секретар на партията Матео Ренци. Той открито декларира намерението си да оглави ново правителство и без да отиде на избори, да управлява до края на парламентарния мандат, който изтича през 2018 година.
"Сега няма условия да се върнем пред урните, защото няма избирателен закон, който да гарантира мнозинства, а реформите тепърва ще започнат", каза 39-годишният лидер на най-влиятелната лявоцентристка партия в Италия в отсъствието на премиера, който отказа да участва в заседанието. Ренци е по семейна традиция в политиката.
Баща му е бивш дългогодишен общински съветник в листата на Християндемократическата партия. През 1996 година Матео Ренци влиза в Италианската народна партия, която е една от християндемократическите метаморфози, като за кратко време се издига до поста секретар на партията в провинция Флоренция, област Тоскана.
От 2001 година е координатор, а впоследствие и провинциален секретар на поредния народняшки вариант, наричан "Демокрация и свобода - Маргарита" в годините, когато тенденцията бе политическите партии в Италия да се кичат с ботанически имена - "Маслинено дърво", "Карамфил", "Маргарита".
През 2007 година Ренци преминава в Демократическата партия, която съдържа солиден елемент от електората и апарата на бившата Италианска комунистическа партия, но в нея се вляха и редица центристки сили, между които и влиятелни християндемократи, от чиито редици например е сегашният премиер Енрико Лета. В този период Матео Ренци се развива не само по партийна линия, но и с високи темпове трупа управленски опит.
От 2004 до 2009 година е на изборния пост председател на управата на провинция Флоренция. На местните избори през 2009 година предпочита да се кандидатира за кмет на Флоренция и печели изборите срещу дясноцентристкия кандидат от партията на Берлускони. Управленската кариера създава и неприятности на Ренци.
Прокуратурата на Сметния съд предяви към него обвинение за неправомерно повишаване в категория на 25 души от политическия секретариат на провинциалната управа, при което хазната е била ощетена с над 2 милиона евро. Съдът на първа инстанция го осъди да възстанови сумата от 14 хиляди евро и бившият провинциален управител обжалва решението.
Името на Ренци за първи път прозвуча широко на политическата сцена през август 2010 година, когато публично лансира идеята да бъдат "предадени за скрап" старите партийни кадри, визирайки най-вече дългогодишните комунистически апаратчици на ръководни постове в Демократическата партия. Така се постави началото на "ренцизма" в политиката, който бе скрепен по-късно с програмен документ, наречен "Флорентинската харта".
Той предлага открита и по-гъвкава партия, която да приобщи както разочарованите дясноцентристи от партията на Силвио Берлускони, така и недоволните популисти от Движението "5 звезди" на бившия комик Бепе Грило. Планира се партийната линия да бъде независима от влиянието на синдикатите и да се бори за намаляване на данъците.
В международната област декларираният стремеж е да се върви към изграждане на Европейски съединени щати, които да се освободят от технокрацията и да поставят в центъра работната заетост. Политическата платформа на Ренци е еклектична смес от социално насочена християндемокрация, европеизъм и социалдемокрация.
Той обича да изтъква, че е приел за свое мото сентенцията на Тони Блеър "Съобразявам се с всички традиции на моята партия с изключение на тази да губи избори".
Но в англосаксонската политика и в развитите демокрации ръководител на правителство се става след спечелване на избори, а не на заседание на партийното бюро.
Тъкмо чрез класически "дворцов преврат" кметът на Флоренция сега се опитва да избегне избори и да се настани в премиерския дворец "Киджи" в Рим. Флорентинският княз се готви с всички средства да стане по-голям владетел, както бе предвидил Николо Макиавели пред 500 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!