Г орски пожар е обхванал голяма част от зоната около унищожената атомна централа в Чернобил в понеделник вечерта. Стихията е била овладяна във вторник сутринта, а около 130 декара са били засегнати от огъня.
От украинската служба за извънредни ситуации заявиха, че пожарът не е повишил нивото на радиация в украинската столица Киев и в района,
предаде Агенция „Фокус”, позовавайки се на Интерфакс.
„Нашият институт провежда изследвания в тази посока. Извършихме контролирано изгаряне на горски и ливадни площи. Беше установено, че при най-интензивните пожари във въздуха може да се отдели до 5% от радиоактивните вещества.
Те обаче не могат да бъдат разпространени на повече от 200 метра“, заявил е Валентин Процак от Научноизследователския институт на Украйна. Според него при природни пожари в района няма заплаха от радиоактивно замърсяване извън отчуждената зона около централата.
По данни, получени от националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон,
на територията на България не е регистрирана промяна на радиационния фон,
съобщи пресцентърът на МВР.
От МВР съобщават, че Националният оперативен център на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" получава актуална информация за ситуацията на територията на Украйна. Към момента няма данни за опасност за живота и здравето на хората на територията на България. МВР е в непрекъсната връзка с експерти от МОСВ и от Агенцията за ядрено регулиране, се посочва в съобщението.
В Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) няма постъпило съобщение за опасност от трансгранично радиоактивно замърсяване
във връзка с информация за пожар в района на Чернобил в Украйна. Това се посочва в съобщение, публикувано на сайта на АЯР.
От АЯР припомнят, че пожарът е възникнал на 29 юни в югоизточната част на зоната с ограничен достъп на АЕЦ "Чернобил". Според информация от Регулиращия орган на Украйна няма значими изменения на радиационните параметри, характерни за района.
Няма изменение на радиационния фон за територията на България, съгласно измерванията от Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на гама-фона (BULRaMo), поддържана от Изпълнителна агенция по околна среда към МОСВ, се посочва в съобщението на АЯР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!