Д нес в Турция ще се състоят парламентарни избори. В изборите ще участват общо 20 партии и 165 независими кандидати. Правото си на глас ще могат да упражнят 53 715 000 души. Очаква се висока избирателна активност, информира Анадолската агенция.
Общо 174 240 избирателни секции ще бъдат отворени в 8.00 ч. местно време и ще бъдат затворени в 17.00 ч. По данни на турското външно министерство над 1 милион турци, живеещи в чужбина, вече са гласували в дипломатически представителства на Турция.
Проучванията на общественото мнение сочат, че от 20-те формации, които ще участват в изборите, три или четири партии може да преминат през 10-процентния избирателен праг.
Предвижда се в новия парламент да влязат управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), основната опозиционна Народнорепубликанска партия и Партията на националистическото действие (ПНД).
Има вероятност прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН) също да премине през 10-процентния праг, като така ще вземе десетки депутатски места и ще лиши управляващата от 2002 г. ПСР от квалифицирано мнозинство. Според някои социологически проучвания ПСР може да получи подкрепа между 40% и 42%, което представлява спад в сравнение с близо 50-те процента, получени на парламентарните избори през 2011 г.
Засилени ще бъдат мерките за сигурност в цяла Турция, особено в районите с повишен риск от тероризъм (главно Югоизточна Турция).
Основните партии в Турция и какво искат те
Турският народ се отправя към избори, за да избере нов парламент, при кампания, в която външнополитическите въпроси не играят почти никаква роля. Много обещания са неясни. Ето кои са най-важните политически партии и техните цели.
Партия на справедливостта и развитието (ПРС):
Държи властта в Турция от 2002 г. Спечели 49,8% от гласовете на парламентарните избори през 2011 г. Водещият ѝ кандидат е премиерът Ахмет Давутоглу. ПСР иска да промени конституцията, за да въведе президентска система. Ролята на президента - сега Реджеп Тайип Ердоган - би била подсилена, макар че ПСР не разкрива подробности. За да бъде променена конституцията, е нужно мнозинство от две-трети в парламента. Никоя от другите партии не подкрепя идеята за президентска система. Междувременно ПСР иска да продължи и да завърши мирния процес с кюрдите, започнат от Ердоган.
Народнорепубликанската партия (НРП):
Най-голямата опозиционна партия, събрала 25,98% от гласовете на изборите преди четири години. Лявоцентристката партия, основана през 1923 г. от бащата на съвременната турска република Мустафа Кемал Ататюрк води кампания под лозунга "Турция, в която може да се живее". Главен неин кандидат е Кемал Кълъчдароглу.
Партия на националистическото действие (ПНД):
Крайнодясната ПНД спечели 13,01% от гласовете през 2011 г. Неин лидер е Девлет Бахчели. ПНД иска мирните преговори със забранената Кюрдска работническа партия (ПКК) да бъдат незабавно прекратени. Минималната заплата да стане 1400 турски лири на месец. Партийната платформа призовава също за подобрения за пенсионерите и ветераните. ПНД обещава по-ниска цена на електричеството и смята, че местата за поклонение на алевийското религиозно малцинство трябва да получат държавна подкрепа.
Демократична партия на народите (ДПН):
Прокюрдската ДПН за първи път се явява на избори за турски парламент. През 2011 г. кандидатите ѝ участваха като независими. Както всеки пост в партията, лидерството се държи от жена - Фиген Юксекдаг, и мъж - Селяхаттин Демирташ. Преди всичко партията се бори за правата на малцинствата. ДПН иска също да продължи мирният процес между ПКК, с която има тесни връзки, и турското правителство.
Партията призовава за прекратяване на задължителното обучение по (сунитски) ислям и въвеждане вместо това на обучение по собствените им вероизповедания за малцинствата. Партията иска премахване на държавната институция по религиозните въпроси. Наред с другите обещания ДПН настоява за свободно образование и обучение по майчин език за малцинствата. Партията обещава също повишаване на минималната заплата до 1800 турски лири на месец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!