Р уският милиардер Владимир Евтушенков е поставен под домашен арест по обвинения в пране на пари, съобщи АП.
Следственият комитет на Русия посочи, че Евтушенков, който ръководи холдинга „Система“, е заподозрян в участие в схема за пране на пари, включваща петролни активи в република Башкирия.
„Система“ притежава петролната компания „Башнефт“, чиято централа е в Башкирия.
В. "Комерсант" пояснява, че олигархът е обвинен в легализиране на откраднати акции от башкирската топливно-енергийна компания БашТЕК. Според федералното следствие книжата са били незаконно приватизирани от Урал Рахимов – син на Муртаза Рахимов, бившия лидер на руската република Башкирия, а после продадени на „Система“.
Според разследващите Рахимов е използвал служебното положение на баща си, за да организира кражбата на акции от редица фирми на БашТЕК. Сред тях е и „Башнефт“ чиито книжа е продал през 2009 г. на „Система“ за 2,5 млрд. долара, посочва вестникът.
Компанията посочи в изявление, че
обвиненията срещу Евтушенков са „напълно неоснователни“
и заяви, че ще се бори срещу тях.
През юни руски медии съобщиха, че държавната „Роснефт“, най-голямата петролна компания в Русия, обсъжда придобиване на „Башнефт“. През юли пък московски съд замрази акциите на „Башнефт“ заради разследване за пране на пари. „Роснефт“ се ръководи от Игор Сечин, който е близък до президента Владимир Путин, припомня АП.
Сред останалите активи на Евтушенков, когото списание „Форбс“ определи като 15-ия най-богат човек в страната със състояние от 6,8 млрд. долара, е МТС – най-големият мобилен оператор в Русия.
Евтушенков ще изтърпи домашния арест в село Жуковка, Московска област. Според решението на съда са му забранени разходки, срещи с други лица освен представители на следствието и адвокати, както и използване на интернет, телефон и всякакви други средства за комуникация. Законовият текст, по който са предявени обвиненията срещу милиардера, предвиждат максимално наказание лишаване от свобода до 7 години и глоба до 1 млн. рубли, допълва ИТАР-ТАСС.
„Арестът на такъв човек" сочи, че „въпросът е бил решен на най-високо политическо равнище“, коментира адвокатът на Урал Рахимов – Илнур Салимянов, пред „Комерсант“. „Това е знак за репресии спрямо бизнеса изобщо и всъщност това (Евтушенков, б. р.) е
втори Ходорковски.
Което естествено влошава перспективите на Урал Рахимов“, казва юристът.
Според източници на изданието Владимир Евтушенков вече два месеца без успех настоява за среща с президента Путин и търси подкрепа от неговата администрация. Следствието обаче не би се занимавало с холдинга „Система“, без да „съгласува това най-горе“, смятат запознати, цитирани в „Комерсант“.
Евтушенков навремето бе видна политическа фигура в Русия, а и днес е известен бизнесмен, напомня изданието. „Той остава стожер и на московската, и на руската бизнес общност, един от водещите олигарси, държал се винаги твърде коректно в политически план“, казва Игор Юргенс, вицепрезидент на Руския съюз на индустриалците и предприемачите. В случая с „Башнефт“ Евтушенков „май се е сблъскал с клан, по-могъщ от него“, „а пък защо не се е отказал навреме, това е въпрос към конспиролозите“, коментира Юргенс.
Максималното наказание, което заплашва Евтушенков, е 10 години лишаване от свобода и глоба, заявява пред „РБК дейли“ адвокатът Гари Мирзоян. За да се търси отговорност за легализиране на акции, трябва първо да се докаже наличието на доходи, получени чрез престъпление, отбелязва колегата му Вадим Клювгант – защитник на бившия руски магнат Михаил Ходорковски, лежал 10 години в затвора за финансови измами.
Според близки познати на милиардера и един федерален служител, цитирани в материала, Евтушенков не желае да продаде „Башнефт“ на заинтересовани лица и оттам идват всичките му неприятности.
„Ведомости“ е потърсил за коментар самия Ходорковски. “Направеното е неуместно и ненавременно. Трудно е да си представим по-несгоден момент, за да се правят такива неща“, смята бившият шеф на петролния гигант ЮКОС. По думите му арестът на Евтушенков показва, че
„президентът напълно е изгубил управлението и просто не вижда какво става под носа му“.
Ходорковски сравнява положението на милиардера с това на бившия руски магнат Владимир Гусински, принуден според печата да емигрира, след като бил продал също под натиск част от медийната си империя. Ако хората, стоящи зад случая, „успеят да отнемат от Евтушенков имуществото му при условия, които им изнасят“, ще се развие „сценарият на Гусински. Ако ли не, страхувам се от по-твърда ситуация“, предупреждава Ходорковски, известен противник на Кремъл.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!