А мериканският президент Барак Обама е разговарял по телефона с френския си колега Франсоа Оланд след разкритията на в. "Монд" относно шпионска дейност на САЩ във Франция.
"Монд" писа вчера, цитирайки документи на бившия сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън, че американската Агенция за национална сигурност (АНС) е направила за месец - от 10 декември 2012 г. до 8 януари 2013 г., 70,3 млн. записа на данни от телефонния трафик на французите.
В комюнике на Белия дом се посочва, че по време на телефонния разговор Обама и Оланд са обсъдили неотдавнашните разкрития в печата, някои от които "изопачавали" дейностите на САЩ, а други повдигали "законни въпроси сред приятелите и съюзниците на САЩ за използването на тези (разузнавателни-б.ред.) способности .
САЩ за започнали да преразглеждат начина си на събиране на разузнавателна информация,
за да постигнат баланс между защитата на сигурността на населението и правото на личен живот, казал Обама на Оланд.
"Двамата президенти се съгласиха, че трябва да продължим да обсъждаме тези въпроси по дипломатически канал", добавя Белият дом.
Франсоа Оланд изразил пред Обама "силното си неодобрение и окачествил случая като "неприемлива практика" между приятели и съюзници. Той поискал да бъдат предоставени всички обяснения, се казва още в комюникето.
Америка полага усилия да намери правилния баланс между защитата на сигурността на населението и правото на лична неприкосновеност, заяви държавният секретар на САЩ Джон Кери, цитиран от Асошиейтед прес.
Кери, който пристигна в Париж за среща с арабски дипломати, с които да обсъди близкоизточните мирни планове, попадна в разгара на скандала с подслушването на АНС във Франция.
Френското правителство призова американския посланик, за да поиска обяснения и обещание, че шпионирането ще престане.
Кери заяви, че
защитата на сигурността на населението в днешния свят
е много сложна и много трудна задача, но целта е да се защитят американските граждани.
Той нарече Франция един от най-старите съюзници на Америка в света и подчерта, че се водят разговори с цел да бъдат успокоени френските опасения.
Вашингтон се опитва да омаловажи шпионската си дейност във Франция,
коментира днес в. "Монд".
След статията, в която бяха цитирани документи на бившия сътрудник на АНС Едуард Сноудън, "редица френски политици изразиха (...) гняв и неразбиране, а отвъд Атлантика направиха опити да се оправдаят и най-вече да минимизират мащаба на подслушванията във Франция", посочва вестникът.
Изданието цитира обаче и посланика на САЩ, извикан по-рано в парижкото дипломатическо ведомство, "за да увери, че прехващането на данни е преустановено".
Чарлз Ривкин заявил публично само, че "се ангажира да съобщи на Вашингтон за различните засегнати въпроси".
"Монд" напомня, че още след първите разкрития за шпионските програми на САЩ в чужбина през юли парижката прокуратура е започнала предварително разследване за дейността на АНС.
Явно трябва да отидем и по-далеч, коментирал френският външен министър Лоран Фабиюс часове преди визитата на Джон Кери.
Изправена пред проблема с подслушванията на АНС,
Франция намира твърде малко съюзници в Европа,
констатира в. "Фигаро". Париж постави въпроса в дневния ред на европейската среща на върха, насрочена за четвъртък в Брюксел.
Намира обаче твърде малко подкрепа в Европа, щом започва да иска сметка на Белия дом. В понеделник само Германия сподели френския гняв и възмущение от подслушванията на АНС, отбелязва всекидневникът.
И продължава: "Трябва всичко това да се изясни, защото не засяга само Франция, но и други страни, на първо място Федералната република - отсече първият дипломат на Германия Гидо Вестервеле на среща с 27-те си колеги от ЕС. - Трябва да направим много повече, за да спрат тези неща."
Повечето европейски външни министри обаче заобиколили темата. Още от първите разкрития на Сноудън Старият свят все по-често иска официални разяснения, но винаги се сблъсква със стена от мълчание в САЩ, напомня "Фигаро".
Едуард Сноудън не е предател,
заявява в заглавие Ричард Коен - автор във "Вашингтон пост", който взема назад предишни свои думи. Той пояснява, че бившият сътрудник на АНС не е имал съответното намерение и действията му не представляват достатъчно голяма заплаха, че да бъде предател.
Сноудън безспорно е нарушил законите на САЩ и трябва да бъде наказан, но не като предател. "Може формално да е изменил на Америка, но като се замислим, е останал верен на американските ценности", твърди журналистът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!