Вашингтон прехвърли два супер съвременни изтребителя към Черно море, на фона на заявката, че НАТО ще разширява морското си присъствие през България, Румъния и Турция.
Турция, България и Румъния могат да разширят морското присъствие на НАТО в Черно море
в рамките на стратегията за сдържане на Русия, заяви заместник-генералният секретар на НАТО Александър Вършбоу, съобщи Ройтерс.
Агенцията посочи и че разполагането на изтребителите става за пръв път, откакто САЩ засили подкрепата си за своите източноевропейски съюзници от НАТО, говорещи за опасността от руска агресия след присъединяването на Крим от Русия.
Американският самолет цистерна KC-135 и два изтребителя Ф-22 Раптор
кацнаха вчера на румънската база „Михаил Когълничану” от Великобритания.
Watch F-22 Raptors doing awesome flybys in the Welsh countryside at the Mach Loop https://t.co/odgM8ycSYs pic.twitter.com/Xn5bNL7O8a
— Popular Mechanics (@PopMech) April 27, 2016
“Днес, ние сме тук, за да покажем нашата способност да изпращаме Ф-22 във всяка точка на НАТО или Европа“, заяви командирът на ескадрилата Даниел Лехоски.
Изтребителите Ф-22 на практика не могат да бъдат засечени от радар. Те са толкова съвременни,
че Конгресът забрани на компанията „Локхийд Мартин“ да ги продава в чужбина.
Had a visit to the heath today. F-22 Raptor. pic.twitter.com/p4st1f88pH
— Aviation World. (@Avscene) April 25, 2016
САЩ са разположили 12 такива самолета в източна Англия.
На два пъти този месец руски военни самолети имитираха атака
в близост до американски разрушител в международни води на Балтийско море. Според американските чиновници корабът е изпълнявал ежедневната си дейност недалеч от Полша.
Руски вертолет също се е приближил до ескадрения миненосец „Доналд Кук“ и го е фотографирал. Най-близката руска територия е Калининградска област, която се намира на около 70 морски мили от местопроизшествието.
Инициативата за осигуряването на европейската безопасност предполага разширяването на американското участие в учения, използването на американското военно планиране и по-честото присъствие на ВМС край руските граници.
Особена важност за НАТО представлява Черно море,
защото блокът се стреми да се противопостави на нарастващия руски военен потенциал в Крим, където е базиран Черноморския флот на Русия. РФ анексира Крим през март 2014 г. след уличните протести в Киев, които принудиха лоялния на Москва украински президент да избяга.
Русия заплаши да отговори на всякакви подобни действия и някои членове на НАТО,
включително Германия, се отнасят скептично към тази идея, страхувайки се от конфликт с Москва.
“Ние виждаме нарастването на военната мощ на НАТО, което е абсолютно неоправдано. НАТО разгръща военна техника в близост до руските граници. Ние се намираме в много опасна ситуация, която може да доведе до влошаване на сигурността“, каза постоянният представител на Русия в НАТО Александър Грушко.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!