К онсервативната опозиция в Полша се върна на власт в неделя, сочат първите екзит полове.
Резкият завой надясно сваля едно от най-дълго управлявалите правителства в Европа,
пише в. „Файненшъл таймс“. Макар че Полша бе най-бързо развиващата се икономика в ЕС през осемте години мандат на либералната десноцентристка партия „Гражданска платформа“ (ГП), страната изглежда се е уморила от управлението ѝ и е подкрепила връщането на власт на партията „Право и справедливост“ (ПиС) на ветерана националист Ярослав Качински.
Качински изпитва недоверие към Брюксел и Берлин и е яростен критик на Москва. Икономическата му платформа включва даването на предимство на местните фирми пред чуждестранните и допълнително данъчно облагане на банки и супермаркети, за да има средства за социални плащания за пенсионери и работещи.
Подобни популистки обещания, заедно с емоционалната реторика срещу плановете на правителството да отвори границата за бежанци, бяха приети радушно от гласоподавателите. Те чувстват, че до тях не са стигнали ползите от икономическия бум на Полша през последното десетилетие, особено в по-бедните и по-слабо развити източни райони на страната. Там мнозина приемат, че емиграцията в Западна Европа остава най-добрата им възможност.
„Новото време е пред нас.
То ще е време за работа. Подаваме ръка на онези, които искат да променят Полша заедно с нас“, заяви Качински в зала в центъра на Варшава, пълна с пеещи и скандиращи радостни привърженици. Според екзит полове ПиС е получила 39,1% от гласовете и има комфортна преднина пред ГП, която е с 23,4%. Телевизиите прогнозираха, че партията ще вземе 242 места в парламента, което би било
първото абсолютно мнозинство в 26-годишната история на демократична Полша.
Мащабите на победата вероятно ще зависят от това колко от малките партии ще преминат 5-процентовата бариера за влизане в парламента. Колкото по-малко успеят, толкова повече от 460-те места в парламента ще вземе ПиС.
Екзит пол, публикуван веднага след края на гласуването, прогнозира, че в парламента ще влязат още три партии, като една или две от тях може да се окажат балансьори при съставянето на евентуална коалиция. Допитването сочи, че коалиция от леви партии няма да събере достатъчно гласове за влизане в парламента, което означава, че това ще е
първият парламент в историята на демократична Полша без никакви леви партии.
Качински, който бе премиер между 2006 и 2007 г., номинира Беата Шидло като партиен кандидат за министър-председател по време на предизборната кампания.
Очаква се обаче Качински, който предупреди, че бежанците от Сирия може да докарат болести и паразити в Европа, да контролира работата на правителството. При управлението на ПиС, която се представя за защитник на католическите корени на Полша, се очаква
Варшава да има по-обтегнати отношения с ЕС и съседна Германия.
Партията остро се противопоставя на по-строги закони за борба с климатичните промени, повече имигранти от страни извън ЕС и затопляне на отношенията с Русия. Шидло отдели голяма част от предизборната си кампания на обрисуването на ГП като надменна и откъсната от обикновените поляци и същевременно правеше популистки предложения като повишаване на детските надбавки.
Икономиката на Полша нарасна с почти 50% от влизането на страната в ЕС през 2004 г., което я превръща в шестата по големина в евросъюза. Полша е единствената европейска страна, която избегна рецесията след финансовата криза от 2008 г. Основаната от председателя на Европейския съвет Доналд Туск партия „Гражданска платформа“ обаче бе възприета като самодоволна и дистанцирана от голяма част от 38-те милиона граждани на страната. „Преди гласувах за ГП, но през цялото време чувах само наглост, арогантност и безсрамие. Затова днес гласувах за ПиС“, каза пенсионерката Гражина Гавжек от Варшава.
Предлаганите от ПиС държавни помощи обаче накараха икономисти и политически съперници да запитат дали се знае откъде ще се осигури повишението на разходите. Според тях планираните от партията данъчни увеличения са неподходящи и ще навредят на данъчната стабилност, което ще притесни някои местни бизнесмени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!