Решението за отмяна бе взето на 30 ноември в Брюксел от министрите на правосъдието и на вътрешните работи на страните от Европейския съюз. Преди това, на 12 ноември Европейският парламент прие резолюция, с която предложи премахване на визите за гражданите на трите балкански страни, а Европейската комисия бе направила препоръка в този смисъл още през юли.
Мярката ще се прилага по отношение на страните от Шенгенската зона, обхващаща 25 държави-членки и три страни извън ЕС - Исландия, Норвегия и Швейцария.
Сърбия, Македония и Черна гора
изпълниха поставените от Брюксел условия -
въвеждане на биометрични паспорти, засилване на граничния контрол и мерки за борба с корупцията и организираната престъпност.
Албания и Босна и Херцеговина не успяха да покрият изискванията за либерализиране на визовия режим заради недостатъчен напредък, предимно по отношение на биометричните паспорти.
Брюксел предвижда да отмени визите за албански и босненски граждани евентуално през лятото на 2010 г., ако двете страни успеят да изпълнят необходимите реформи.
В първия ден от визовата либерализация
президентът на Македония Георге Иванов пристигна в България.
Той беше посрещнат на ГКПП "Гюешево" от президента Георги Първанов, където символично беше отбелязано влизането в сила от днес на безвизовия режим на ЕС за македонски граждани.
Президентът Първанов поздрави президента Иванов и изрази удовлетворение, че тези ограничения между двете страни бяха само за три години и изтъкна, че това беше време, в което българската страна направи всичко необходимо за тяхното облекчаване чрез въвеждането на безплатни визи и чрез създаването на добра организация в Скопие и в Битоля.
Това, което е най-радостно, е, че от днес нататък македонските граждани, които имат своите близки роднини в България, бизнесмените, спортистите, дейците на културата, студентите, младите хора ще могат да преминават без проблеми, да общуват помежду си и то този начин да създадем условията за още по-мощно икономическо сътрудничество, за много по-интензивни културни контакти, от които хората от двете страни имат крещяща нужда, каза президентът Първанов.
Президентът Георге Иванов заяви: "Ние сме много благодарни, че България, до влизането си в ЕС, нямаше въведени визи за македонски граждани".
Той отбеляза краткия период на визов режим между двете страни. Да се надяваме сега, че с визовата либерализация за региона започва друг, по-различен период, където хората и бизнесът общуват, ще се разменят идеи, ще се създават нови приятелства между двете държави и двата народа.
Това е позитивно и дава положителна енергия не само за нас, а и за другите държави, където има проблеми, наследени от миналото, да отварят границите, да се живее по европейски и да поставим нашия регион в ново положение, добави президентът на Македония.
Президентите Първанов и Иванов символично отбелязаха отпадането на визовия режим за македонски граждани, като вдигнаха бариерата на българската част от границата.
Македонският президент показа пред журналисти паспорта си,
с който влезе в България, без да му е необходима виза.
По-късно в Банско президентите Първанов и Иванов ще разговарят и ще дадат съвместна пресконференция.
Георги Първанов и Георге Иванов ще поднесат цветя на паметника на Никола Вапцаров в града.
Символична церемония по повод влизането в сила на безвизовия режим за сръбски граждани ще има днес на ГКПП-Калотина, съобщават от граничния пункт.
В Скопие снощи няколко хиляди души се събраха на главния площад,
където с голям концерт с участието на македонски певци, сръбския певец Здравко Чолич и британския диджей Фетбой Слим отпразнуваха падането на визите.
Черногорските власти организират в неделя пътуване на стотина свои граждани до Рим.
Петстотин сръбски граждани заминаха тази нощ със самолет за няколко европейски страни по инициатива на сръбското правителство, с която се отбелязва отменянето на визовия режим. Пътниците са повечето млади хора, подбрани чрез конкурс под наслов "Европа за всички" и които досега не са напускали страната си.
Сред избраните за това пътуване хора са и двете сръбски лекарки, които спасяваха български туристи в Охридското езеро, когато потъна корабът "Илинден".
Първата им спирка е в Брюксел, където ще се срещнат с еврокомисаря по разширяването на ЕС Оли Рен и други представители на ЕС, а след това ще посетят Рим, Берлин и Париж, оставайки по два дни във всяка столица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!