Б ританският премиер Дейвид Камерън заяви, че ще избърза с ограничителни мерки, за да
попречи на мигранти от ЕС да могат веднага да претендират за социални помощи
на фона на обществените страхове от наплив на румънски и български работници, предаде Ройтерс.
В предварително разпространено от неговата канцелария изявление Камерън казва, че измества за 1 януари обявена по-рано мярка, принуждаваща мигрантите от ЕС да чакат три месеца, преди да могат да кандидатстват за социални помощи.
Високопоставен правителствен източник посочва пред Ройтерс, че Камерън отначало предвиждал мярката да влезе в сила към средата на идната година, но решил да ускори процеса.
"Ускоряването на старта на тези нови ограничения ще направи Обединеното кралство по-непривлекателно място за мигранти от ЕС, които искат да дойдат тук и да живеят за сметка на държавата. Искам да изпратя ясно послание, че макар и Великобритания да е доста отворена за бизнес, ние няма да приемаме хора, които не искат да дадат принос", посочва Камерън.
Правителствени представители казаха, че ускорената мярка за социалните помощи
ще важи за мигранти от всички държави от ЕС, "с малък брой изключения",
посочва Ройтерс.
Всъщност големите страхове на Лондон са да не би голяма вълна от бедни българи и румънци да залее страната им, след като от януари 2014 г. падат всички пречки пред свободното движение на работници от тези две източноевропейски страни.
Вчера външният ни министър Кристиан Вигенин коментира, че българите и румънците в никакъв случай не са проблем за Великобритания.
Той уточни, че по предварителна програма е трябвало този месец да посети Лондон, но
е отложил пътуването си за януари догодина,
за да не бъде то в сянката на кампанията срещу българските и румънските работници.
"Двете страни преценихме, че сега атмосферата не е подходяща. Към края на януари ще бъде ясно, че наплив от българи и румънци няма да има, посещението ще може да премине в много по-спокойна обстановка", поясни той.
По повод намеренията на британските власти за въвеждането на промени в законодателството, свързани с имиграцията, Вигенин заяви, че България е готова, в координация с ЕК, да работи срещу приемането на дискриминационни мерки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!