В еликобритания реши да изпрати бойни самолети „Торнадо“, оборудвани със специални радари, в базата „Акротири“ на о-в Кипър, за да бъдат използвани в операциите при оказване помощ на християните в Северен Кипър, подложени на гонения от джихадистите в Ирак.
Очаква се изтребителите да излетят от военновъздушната база „Норфолк“.
Самолетите ще бъдат използвани за упражняване на по-ефикасен контрол върху районите, където ще бъдат хвърляни хуманитарни пратки.
От миналия уикенд в британската база „Акротири“ в Кипър вече са пристигнали два транспортни самолета „С-130 Херкулес“, които бяха използвани за спускане на хуманитарна помощ в района в Северен Ирак, където хиляди хора търсят спасение от джихадистите.
Британското правителство уточнява, че
мисията на конкретните самолети не представлява военна намеса в Ирак
и че те ще бъдат използвани при необходимост в подкрепа на хуманитарната операция в тази страна.
Очаква се бомбардировачите да започнат работа в рамките на 24 часа.
Съгласно Договора за независимост на Кипър бившата колониална владетелка Великобритания запазва две военни бази на територията на острова. В момента това са най-близките бази на страна членка на ЕС до изпълнения с напрежение регион на Близкия изток. „Акротири“ изигра ключова роля по време на операциите срещу Ирак през 1991 г. и 2003 г., както и при събитията в Либия.
По време на кризата в Сирия миналата година Великобритания изпрати шест изтребителя „Тайфун“ в „Акротири“, които изпълняваха отбранителни функции в района.
Междувременно
Франция обяви, че ще достави в близките часове оръжия на кюрдските милиции в Ирак,
които се сражават със сунитските джихадисти от групировката „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ).
Доставката ще бъде извършена със съгласието на централното иракско правителство. Оръжията ще бъдат изпратени в отговор на спешните нужди на кюрдите от подкрепа в борбата им срещу екстремистите, отбеляза френското президентство.
Вашингтон пък обяви, че е възложил на
още 130 военни съветници да оценят хуманитарната криза в региона, но не възнамерява да изпрати голям брой войски обратно в Ирак.
Това не е разширяване на някаква роля, обясни американският министър на отбраната Чък Хейгъл.
Американските съветници ще направят оценка на хуманитарната ситуация, като допълнение към други 250 техни колеги, които вече са в Ирак. Част от тях проучват възможностите на бойците от ИД и на иракските правителствени сили, а другите съветват армията за военните операции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!