К ристалина Георгиева бе избрана от председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер за
зам.-председател на Комисията и еврокомисар за бюджета и човешките ресурси.
Юнкер представи днес официално състава на новата ЕК на пресконференция в Брюксел.
Той посочи, че всички познават Георгиева и в предишната Комисия тя си е изградила безукорна репутация. „Георгиева показа безпогрешна служба и изгради впечатляваща мрежа от международни контакти“, каза той.
На новия си пост българският представител в ЕК ще работи тясно с останалите заместници на председателя и ще напътства работата на еврокомисарите. Тя ще следи генералните дирекции по бюджет, човешки ресурси, по преводи, Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Георгиева ще наблюдава също службите по разплащанията и назначенията, по инфраструктурата и логистиката.
Месеци преди избора на Георгиева имаше много спекулации какъв пост ще получи тя. Българката първоначално
беше спрягана за наследник на Катрин Аштън
като върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност. Този пост обаче беше даден на италианския външен министър Федерика Могерини. Постът се полагаше на социалистите, след като за председател на Европейския съвет беше избран Доналд Туск, кандидат на ЕНП.
След това се заговори, че Георгиева ще получи ресор бюджет, но миналата седмица „ЮрАктив“ цитира неокончателен документ за разпределението по ресори, според който тя получава данъчната политика и борбата с измами.
Впоследствие отново се появи информацията, че българката ще получи бюджета, какъвто, в крайна сметка, се оказа и изборът на Юнкер.
„Нови предизвикателства предстоят! Току-що бях обявена за кандидат заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за бюджет и човешки ресурси. Благодаря на новоизбрания председател на ЕК, Жан-Клод Юнкер, за гласуваното доверие и благодаря на всички за подкрепата!“, коментира Георгиева в профила си във „Фейсбук“.
Сега остава Европейският парламент да одобри Комисията в нейната цялост.
Преди това обаче евродепутатите ще изслушат в рамките на съответните парламентарни комисии кандидатите за еврокомисари.
Новата ЕК ще има седем зам.-председатели,
само един от които – Федерика Могерини, е от голяма страна членка. Прави впечатление относително големият брой на заместниците, които идват от страни, членували в бившия Източен блок.
Холандецът Франс Тимерманс ще е първи зам.-председател. Той беше определен от Юнкер като неговата дясна ръка и получава ресора по-добро законодателство, междуинституционални връзки, върховенство на закона и основни права.
Останалите са: Кристалина Георгиева (България, бюджет и човешки ресурси); Аленка Братушек (Словения, енергиен съюз), Юрки Катайнен (Финландия, ресор работни места, икономически ръст, инвестиции и конкурентоспособност), Валдис Домбровскис (Латвия, евро и социален диалог), Андрус Ансип (Естония, дигитален единен пазар).
Към тях се добавя и върховният представител по външната политика и политика за сигурност Могерини, която е зам.-председател на ЕК по право.
В комисията „Юнкер“ има петима бивши министър-председатели и четирима бивши вицепремиери, 19 бивши министри, седмина бивши еврокомисари и осмина евродепутати.
Осем от членовете на новата ЕК имат сериозен опит в международните отношения, а 11 са със голям опит в сферата на икономиката и финансите.
Ето и останалите комисари:
Гюнтер Йотингер (Германия) – дигитална икономика и общество;
Йоханес Хан (Австрия) – европейска политика на добросъседство и преговори по присъединяване;
Сесилия Малмстрьом (Швеция) – търговия;
Невен Мимица (Хърватия) – международно сътрудничество и развитие;
Мигел Ариас Каньете (Испания) – климат и енергетика;
Кармену Вела (Малта) – околна среда, морски въпроси и рибарство;
Витенис Андриукайтис (Литва) – здраве и сигурност на храните;
Димитрис Аврамопулос (Гърция) – миграция и вътрешен ред;
Мариане Тисен (Белгия) – работни места, социални въпроси и трудова мобилност;
Пиер Московиси (Франция) – икономически и финансови въпроси, данъци и митници;
Христос Стилианидис (Кипър) – хуманитарна помощ и управление на кризи;
Фил Хоган (Ирландия) – селско стопанство и развитие на селските райони;
Джонатан Хил (Обединено кралство) – финансова стабилност, финансови услуги и капиталови пазари;
Елжбета Бенковска (Полша) – вътрешен пазар, индустрия, предприемачество и МСП;
Вера Юрова (Чехия) – правосъдие, потребители и равенство между половете;
Тибор Наврачич (Унгария) – образование, култура, младежи и гражданство;
Корина Крецу (Румъния) – регионална политика;
Маргрете Вестагер (Дания) – конкуренция;
Карлуш Моедаш (Португалия) – изследвания, наука, иновации;
Марош Шефчович (Словакия) – транспорт и космос.
Вижте органиграма на новата Комисия
(кликнете върху горния десен ъгъл за по-голям размер)
„Европейската комисия, която ви представям днес, е политическа, динамична и ефикасна комисия, готова да даде нов тласък на Европа. Разпределих портфейлите между личности, а не между страни. Изкарвам 27 играчи на терена. Всеки от тях ще изпълнява конкретна роля. Това е печелившият ми състав“, заяви Юнкер.
Още една българка получава работа в новата ЕК –
Мина Андреева ще бъде един от тримата основни говорители на Комисията, съобщи на пресконференцията самият Юнкер. Досега Андреева бе говорител на еврокомисаря по правосъдието и основните права Вивиан Рединг. Андреева бе първата и единствената българка сред говорителите на ЕК при председателството на Жозе Барозу.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!