Б ившият петролен магнат и критик на Кремъл - Михаил Ходорковски, който вчера беше помилван от президента Владимир Путин, освободен от трудов лагер и замина за Германия, е свободен да се върне в Русия, заяви президентският говорител Дмитрий Песков, цитиран от АФП.
Говорителят отказа да уточни дали са поставени условия за освобождаването му, нито дали 50-годишният бивш затворник ще може свободно да се занимава с политика в страната си.
Песков заяви, че не знае защо Ходорковски е избрал да замине за Германия. "Това е негово лично решение. Никой не му е нареждал", каза той и допълни, че
бившият петролен мафнат е написал две писма до Путин -
едно кратко и официално, и друго по-лично и по-дълго. Той обаче не даде други подробности.
Ходорковски пристигна вчера в Берлин, няколко часа след като при пълна тайна беше изведен от трудовия лагер в руската република Карелия. Предния ден Путин предизвика всеобща изненада, обявявайки, че ще го помилва, след като затворникът го бил помолил за това. В кратко комюнике Ходорковски вчера потвърди, че е поискал от руския президент да бъде помилван "по семейни причини", но отрече да се е признавал за виновен, както твърдеше Кремъл.
Той не разкри бъдещите си планове, като заявява, че иска да се види с любимите си хора. "Първо ще върна дълга си към родителите ми, моята съпруга и децата ми и очаквам с нетърпение да се срещна с тях. Щастлив съм от възможността да отпразнувам предстоящите празници със семейството си", заяви Ходорковски в комюнике.
Днес той успя да се срещне със сина си Павел и родителите си, които пристигнаха по различно време в Германия. "Много сме щастливи, че сме заедно", заяви Павел Ходорковски.
Бившият затворник се чувства добре и ще даде пресконференция утре на Чекпойнт Чарли - прословутия граничен пункт между някогашните Източен и Западен Берлин от времето на Студената война.
Според германския анализатор, специалист по въпросите на Русия - Александер Рар, Ходорковски, няма да се занимава с политика, но може да последва пътя на съветския дисидент Александър Солженицин.Анализаторът припомни, че авторът на "Архипелага Гулаг" бил принуден да замине в изгнание и отишъл в Германия през 1974 г., преди да се премести в Швейцария, а после в Съединените щати. Той може "да пише книги, да се изказва, да мисли за бъдещето и да мисли, разбира се, за Русия", изтъкна Рар. "Той прави много мрачна оценка на ситуацията в Русия, в света. Много се интересува от това. Бях силно изненадан, че въпреки че е бил откъснат от информация в продължение на 10 години, разбира кое кара света да диша".
Междувременно в германската столица
десетки журналисти дежурят край престижния хотел "Адлон",
където най-вероятно се намира бившият руски бизнесмен. Предполага се, че той ще се срещне със семейството си именно в този хотел, след което ще замине за Швейцария.
Бившият германски външен министър Ханс-Дитрих Геншер, който изигра основна роля в освобождаването на Ходорковски, беше засечен да излиза от "Адлон", но не каза нищо пред журналистите.
Пред телевизия АРД Геншер съобщи, че "Михаил е много уморен, но се радва, че е на свобода". Той каза, че не знае дали бившият шеф на компанията ЮКОС смята да остане в Германия.
На въпрос на водещата дали развитието на събитията около Ходорковски не е "инсценировка в навечерието на Олимпиадата", Геншер отвърна, че не мисли така. В крайна сметка важен е постигнатият резултат, каза той.
Известният германски политолог, специалистът по Русия - Ханс-Хенинг Шрьодер, каза пред ИТАР-ТАСС, че решението за помилване на Ходорковски вероятно
може да смекчи тона на европейските политици по отношение на Москва.
Според експерта за Германия и ЕС като цяло решението за помилване е сигнал, че в Русия ще бъдат отстранени "някои проблеми" и това ще позволи по-интензивен диалог между Москва и Брюксел. Той дори допусна, че сега на олимпиадата в Сочи може да отидат високопоставени германски политици.
Освобождаването на Ходорковски и обявената в Русия амнистия бяха приветствани от върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън, съобщи ИТАР-ТАСС. Аштън каза, че ЕС повече от 10 години с безпокойство е следил развитието на делото на Ходорковски и на колегата му Платон Лебедев. Тя подчерта, че съобщенията за нарушаване на правата на затворниците говорят за структурни проблеми на руското правораздаване. Шефката на европейската дипломация се обяви за реформа на руската съдебна система, за да стане тя по-прозрачна и независима.
Президентът на САЩ Барак Обама бе информиран вчера за освобождаването на Ходорковски и го възприе като положителна стъпка, заяви един от ключовите външнополитически съветници на Обама - Бен Родс, в специално интервю за ИТАР-ТАСС. Естествено, той приветства тези усилия - не само по делото на Ходорковски, но и по други дела в Русия, каза Родс, имайки предвид президента на САЩ. Родс добави, че Вашингтон продължава да е разтревожен от всеки случай на избирателно правосъдие в Русия и изрази надежда, че помилването на Ходорковски ще помогне да се положат усилия за гарантиране на равенството на хората през закона и да няма политически мотивирано съдебно преследване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!