В ъпросът за независимостта на Шотландия е уреден „за поколение напред“. Това заяви британският министър-председател Дейвид Камерън, след като окончателните данни от провелия се референдум за отделяне показаха, че шотландците избират да останат в състава на Обединеното кралство.
Камерън заяви, че резултатът от референдума подготвя почвата за ново балансирано конституционно решение за цяла Великобритания, включително Англия.
„Дебатите са уредени за поколение напред... не може да има спорове, повторения. Ние чухме установената воля на шотландците“, каза премиерът пред репортери.
„Също както Шотландия ще гласува отделно в шотландския парламент по своите въпроси за данъците, бюджета и социалната политика, така и Англия, а също Уелс и Северна Ирландия би трябвало да могат да гласуват по тези въпроси“, заяви той. „А всичко това трябва да стане в тандем с решението за Шотландия и със същото темпо“, каза Камерън.
Според него решението за разширяване на правомощията на властите в Шотландия трябва да бъде взето от новия британски парламент, който ще бъде съставен след изборите през 2015 г., посочва ИТАР-ТАСС. По думите му до ноември ще бъдат подготвени предложения за прехвърляне на правомощия на Шотландия, а до януари в парламента ще бъдат внесени съответните законопроекти.
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой посочи в изявление, че уважава и приветства избора на хората в Шотландия, както и това, че Великобритания ще остане единна.
Великобритания е и ще остане важен член на ЕС, в полза на всички граждани и държави от Общността, добавя Ван Ромпой.
Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу също приветства решението на шотландците да запазят целостта на Великобритания и да не подкрепят идеята за обявяването на независимост. Този резултат е добър за обединена, открита и по-силна Европа, допълни той.
Барозу изрази удовлетворение от това, че при дебатите по темата в последните години шотландците и тяхното правителство многократно са потвърдили своя европейски път. Барозу обещава ЕК да остане съпричастна и в тесен диалог с шотландските власти в областите, за които отговаря и които са важни за бъдещето на Шотландия. Сред тези теми той посочва заетостта, икономическия растеж, енергетиката, климатичните промени, околната среда и по-гъвкавото законодателство.
По-рано днес, в интервю за радио „Дойчландфунк“, председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви, че чувства облекчение от резултата на референдума „Признавам: резултатът носи облекчение“, каза германецът. „Доволен съм от резултата (...) Според мен това бе национален демократичен процес в Обединеното кралство, където референдумът бе признат от правителството в Лондон“, заяви той. „Когато се видя следващия път с Дейвид Камерън, ще му кажа, че според мен е добре да имаме Обединено кралство в обединена Европа“, допълни Шулц.
Запитан дали случаят с Шотландия може да отправи сигнал към други страни като Испания или Италия, където също има отцепнически нагласи, Шулц отговори: „Ако шотландците стигнат сега до разумно културно и икономическо самоопределение, оставайки обаче в Обединеното кралство, това може да стане модел, съдействащ да бъдат задоволени стремежите на други региони“.
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че Алиансът уважава изцяло избора, направен от шотландския народ, и приветства изявлението на Камерън, че Великобритания и занапред ще остане обединена страна, предаде Ройтерс. „Обединеното кралство е сред страните учредителки на НАТО и аз съм уверен, че то ще продължи и занапред да играе водеща роля, за да остане Алиансът ни силен“, посочи Расмусен в декларация.
Президентът на САЩ Барак Обама също приветства победата на лагера, отхвърлящ отделянето на Шотландия, както и начина, по който протече референдума. Чрез разгорещени, но мирни дебати и дискусии шотландците припомниха на света за огромния принос на Шотландия за Обединеното кралство и света и подкрепиха оставането на Шотландия в Обединеното кралство, заяви в комюнике Обама. „Нямаме по-близък съюзник от Обединеното кралство и възнамеряваме да запазим силните си и специални отношения с всички жителите на Великобритания и Северна Ирландия в момент, когато отвръщаме на предизвикателствата, пред които е изправен светът“, отбеляза президентът.
САЩ и други съюзници от НАТО изразиха притеснение, че евентуално разцепване на Великобритания, чиито ядрени сили са базирани в Шотландия, ще отслаби важен член на Алианса, припомня Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!