Д вамата основни претенденти за председател на Европейската комисия влязоха днес в пряк сблъсък на първите телевизионни дебати преди изборите за Европейски парламент през май, дискутирайки въпроса доколко агресивно би трябвало европейските страни да ограничават своите дефицит и дълг, съобщиха ДПА и Ройтерс.
Бившият премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер и председателят на ЕП Мартин Шулц са съответно кандидати на консерваторите и на социалистите за поста.
Победителят на изборите ще "поеме щафетата" от сегашния глава на изпълнителния орган на Европейския съюз, Жозе Мануел Барозу.
Въпреки че и за двамата събеседници роден език е немският, те разговаряха на изискан френски, дори когато спореха.
Юнкер, който като председател на Еврогрупата на финансовите министри от еврозоната изигра ключова роля в оформянето на мерките за справяне с кризата, заяви на днешните дебати, че контролирането на дефицита и дълга е решаващо.
"Страните, които се справиха най-добре, бяха тези, които имаха най-малък дълг и дефицит преди (кризата)", отбеляза той в диспута, организиран от френските телевизии "Франс 24" и Ер Еф И. Трябва да приемем факта, че не можем да основаваме политиката на растеж върху дефицити и равнища на задлъжнялост, които от ден на ден растат, добави Юнкер.
Шулц възрази, че част от инвестициите, необходими за икономическото възстановяване, неизбежно ще доведат до нарастване на дълга. Намаляването на дълга е от ключово значение, но всяка страна трябва да бъде разглеждана като отделен случай, подчерта шефът на ЕП.
Въпреки този спор обаче, като цяло 50-минутните дебати между двамата преминаха при подчертано единодушие и те положиха усилия да открият различия в позициите си, отбелязват агенциите.
През голяма част от времето двамата се съгласяваха с тезите си, показвайки проевропейски консенсус, който може да бъде използван от евроскептичните популисти, крайнодесните и крайнолевите, които обвиняват политиките, създавани в Брюксел за икономическата криза на континента и масовата безработица.
Юнкер и Шулц признаха, че кризата още не е приключила, че е необходима бюджетна дисциплина, че един от приоритетите трябва да е осигуряване на работа на младите хора, че трябва да се улесни достъпът до кредити за малките и средни предприятия, а и че Европа трябва да се бори с незаконната имиграция, посочва Франс прес.
"Установявам, че г-н Юнкер е съгласен с мен и е много близо до моята програма", каза с известна ирония Шулц.
"Приемам факта, че г-н Шулц споделя моите виждания", отговори достойно Юнкер.
Дебатите приключиха с излагане на вижданията на двамата за ролята на председателя на ЕК.
Задачата му не е да се намесва в живота на хората, а да се занимава със съществените въпроси и големите предизвикателства, каза Юнкер.
Трябва да въвлечем гражданите в процеса по вземане на решения, да направим този процес прозрачен и достъпен, да им позволим да виждат кой какво върши, обясни Шулц.
Най-новите социологически анкети от началото на април показват, че консерватори и социалисти са с почти изравнени позиции, отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!