И спанският крал Хуан Карлос абдикира в полза на сина си принц Фелипе.
Новината съобщи министър-председателят Мариано Рахой.
Малко по-късно, в обръщение към нацията, самият крал потвърди, че напуска престола, за да даде тласък на обновлението на монархията.
Хуан Карлос изрази увереност, че принц Фелипе има зрелостта, подготовката и чувството на отговорност, необходими му, за да застане начело на държавата и да постави началото на нов етап на надежда за испанския народ.
„Икономическата криза, поразила нашата страна, породи социално неравенство и ни принуди да анализираме допуснатите грешки. Възраждането на Испания трябва да бъде оглавено от ново поколение, притежаващо енергията и способността да преодолее всички трудности“, продължи монархът.
„Цял живот съм служил на интересите на Испания и сега най-доброто, което мога да направя за нея, е да отстъпя моето място на сина си Фелипе,
който е подготвен да изпълнява висшия си дълг пред отечеството“, подчерта кралят.
В обръщението си монархът посочи, че идеята да се оттегли от престола в полза на сина си му е дошла, когато навършил 76 години през януари, посочва Франс прес. В края на обръщението си Хуан Карлос изрази признателността си към съпругата си кралица София и изрази увереност, че принц Фелипе ще може да разчита на подкрепата на съпругата си Летисия, с която е женен вече от 10 години.
Предаването на трона ще стане официално, след като бъде внесена съответна поправка в конституцията на Испания, която позволява на монарха да се отказва от короната.
Кралят бе „неуморен защитник на нашите интереси“, каза Рахой, но добави, че е убеден, че „това е най-добрият момент за промяна“.
По повод абдикацията Рахой насрочи за утре
спешно заседание на министерския съвет.
„Надявам се, че в кратки срокове Камарата на депутатите ще може да одобри номинацията на принц Фелипе за крал на Испания“, посочи Мариано Рахой.
Той бе на трона близо четири десетилетия, но през последните години монархията понесе сериозни удари, след като инфантата Кристина беше обвинена в данъчна измама и пране на пари, а съпругът ѝ – Иняки Урдангарин, е разследван за корупция. Освен това здравето на краля е разклатено и той претърпя серия операции.
Репутацията на Хуан Карлос пострада допълнително и след разкрития за разточителен лов на слонове в Ботсуана, на който присъствал през април 2012 г. – е разкара на тежката финансова криза в Испания.
На този фон
46-годишният принц Фелипе спечели доста популярност.
Хуан Карлос се възкачи на престола през 1975, два дни след смъртта на Франсиско Франко и спечели популярност като човека, помогнал на Испания по пътя към демокрацията, ЕС и нАТО, въпреки че властта му е символична.
Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу и френският президент Франсоа Оланд нарекоха испанския крал Хуан Карлос „архитект и защитник на демокрацията“, предаде Франс прес. „В качеството му на архитект и защитник на демокрацията крал Хуан Карлос беше гарант на основополагащите европейски ценности и на модерна Испания“, се казва в комюнике на Барозу. Той е историческа фигура. Без него Испания нямаше да бъде същата, се допълва в документа. Барозу посочва също, че „с ценностите, които въплъщава, Хуан Карлос е пример за всички европейци“.
Франсоа Оланд също изтъква заслугите на Хуан Карлос като архитект на прехода в Испания след диктатурата на Франко. „Той води страната си по пътя на гражданските и политическите свободи, на европейската интеграция и на модерността“, заяви Оланд.
През изминалата година двама европейски монарси отстъпиха престола си на своите наследници. В края на април това стори кралицата на Нидерландия Беатрикс. Тя е наследена от сина ѝ Вилем-Александър – първия крал на страната от повече от 120 години. През юли кралят на Белгия Албер II предаде трона на сина си Филип.
През юни пък емирът на Катар шейх Хамад бин Халифа ал Тани, обяви, че е решил да абдикира и да отстъпи властта на сина си, престолонаследника принц Тамим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!