В материал, посветен на румънските роми и политиката на Франция към тях, британското сп. "Икономист" (Economist.com) пише за неуспехите на Европа да интегрира ромското население въпреки европейските стратегии за интеграция, фондовете на ЕС и политическите и дипломатически усилия.
"Ромската общност е прогонвана от различни държави в цяла Европа. Румъния и Франция си препращат ромите насам и натам от 2007 г., когато Румъния се присъедини към Европейския съюз, но изглежда сега французите имат намерение да следват по-твърд подход спрямо румънските роми в тяхната страна", започва материалът.
Списанието припомня посещението в Румъния на двамата френски министри - Манюел Валс (на вътрешните работи) и Бернар Казньов (делегиран министър за европейските въпроси), които подписаха с румънската страна двугодишно споразумение за репатриране на десетки ромски семейства.
Румънският президент Траян Бъсеску и премиерът Виктор Понта изразиха желанието си да сътрудничат с Франция за интегриране на ромската общност в румънското общество, но Бъсеску същевременно критикува Валс за забележката му от предния ден, когато той каза, че "Франция не може да приюти цялата сиромашия на Европа", посочва още списанието.
"Икономист" изтъква
неуспеха на Европа досега да интегрира ромите,
като допълва, че по-голямата част от усилията са съсредоточени върху разбиването на престъпни ромски групи, чиито дейности са широко отразявани в медиите.
"Отвъд този стереотип за ромските имигранти, познанията на много европейци за ромските традиции, културно наследство и историята на гоненията на ромите са доста оскъдни.
Да предлагаш на ромите по 300 евро и да ги качиш на самолет обратно за Румъния, както направиха френските власти, не е решение, а само една платена ваканция", посочва списанието.
Стратегията на Европейската комисия за интегриране на ромите изтъква четири съществени области като достъп до образование, заетост, здравеопазване и настаняване, отбелязва "Икономист".
Само ограничен брой ромски деца обаче завършват основно образование,
а заради лошите си условия на живот и ограничения достъп до медицинска грижа ромите живеят средно с десет години по-малко от останалите европейци.
Що се касае до заетостта, цялостното интегриране на ромите на трудовия пазар може да донесе икономически облаги на стойност около 500 млн. евро годишно в някои страни като Румъния, България, Сърбия или Чехия, показва изследване на Световната банка.
"Икономист" посочва още, че в момента за държавите членки е налично европейско финансиране в размер до 26,5 млрд. евро за проекти за социално включване на ромите.
При все това страни като Румъния, която има
най-многочислено ромско население в Европа - над 1,5 млн. души -
имат проблеми с достъпа до тези фондове.
Ръководителят на румънска фондация за ромите споделя, че пет от програмите им, финансирани чрез ЕС, в момента са замразени, защото румънското правителство не е извършило плащания.
Ситуацията е отчайваща. Някои от служителите ни взимат лични кредити, за да продължим да финансираме програмите, казва Гелу Думиница, според когото корупцията и бюрокрацията са основните причини за забавянето на плащанията.
Ако правителството не прозре необходимостта да подкрепи интеграцията на ромите по-активно и не им даде право на дума преди изработването на стратегии за интеграция, то ще продължи и в обозримо бъдеще да бъде преследвано от най-големия социален проблем на Румъния, заключава "Икономист".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!