Г ерманското правителство планира да затегне правилата за имигрантите от страни членки на Европейския съюз, предаде Асошиейтед прес.
Кабинетът обяви, че предлага мерки за затягане на миграционните разпоредби за онези европейски граждани, които идват в Германия.
Новината беше съобщена в момент, в който в страната се отправят обвинения, че бедни имигранти от България и Румъния идват в Германия, за да злоупотребяват с германската система за социални осигуровки, отбелязва агенцията.
На пресконференция днес в Берлин германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер заяви, че правителството предлага шестмесечен срок за пребиваване за европейските граждани, които стоят без работа в Германия.
Европейските граждани в Германия ще получават само временно шестмесечно разрешително за пребиваване, предаде Ройтерс. Само на онези, които докажат после, че имат перспектива да получат работа, ще бъде удължено разрешителното за пребиваване, посочва агенцията.
Де Мезиер освен това отбеляза, че европейски граждани, за които се подозира, че са злоупотребили с германската социална система, може да стават обект на забрана за повторно влизане в страната, предаде АП.
Той поясни, че според новото предложение, граждани от ЕС, които злоупотребяват с германската социална система, може да бъдат осъдени на до 3 години затвор или да бъдат глобени, ако бъдат признати за виновни за предоставяне на неверни или непълни информации за статута си на пребиваване в страната, посочва Ройтерс.
Германия ще въведе освен това и по-внимателен контрол на хората, опитващи се да получат осигуровки, допълва агенцията.
Томас де Мезиер заяви, че Германия по принцип подкрепя правото на гражданите да се придвижват свободно в ЕС. Той обаче припомни, че някои германски градове са много затруднени от големия приток на бедни европейски граждани, по-специално от България и Румъния.
Предложението на правителството трябва да бъде одобрено от парламента.
На представянето днес присъства и германската министърка на труда и социалните грижи Андреа Налес, отбелязва Ройтерс.
Двамата с Де Мезиер поясниха, че предложенията за затягане на правилата за имигранти от страни от ЕС са въз основа на препоръките, направени от правителствена експертна комисия през март.
Мерките ще влязат в сила от 2015 г., уточнява Ройтерс.
Германия е магнит за европейските граждани благодарение на солидната си икономика, високите заплати и ниската безработица. Германската промишленост страда от недостиг на работна ръка, което прави страната още по-привлекателна.
Ограниченията на германския пазар на труда за българи и румънци бяха вдигнати от началото на настоящата година. Броят на българите и румънците, пристигнали в Германия през януари се увеличи с 80 процента до 9850 души, поред изследване на Института за изследване на пазара на труда.
Около 430 000 българи и румънци живеят в Германия, което е около 5 процента от 7,7-те милиона чужденци, живеещи в страната, сочат статистически данни към края на февруари 2014 г.
Правителството на Ангела Меркел казва, че повечето румънци и българи идват в Германия законно, за да работят или учат, но някои твърдят, че са самонаети и получават допълнителни осигуровки или пък искат детски надбавки без да имат реален шанс да получат работа или пък без да имат намерение да си намерят работа.
Миналата година кметовете на 16 големи германски града, като Кьолн, Хановер и Дортмунд, отправиха съвместен призив за помощ при справянето с безработните имигранти от Източна Европа, много от които са от ромското малцинство.
Правителството на Меркел ще предостави и 25 милиона евро за властите на градовете, в които има мигранти от ЕС. Тези пари ще бъдат използвани от властите за подпомагане на финансирането на настаняването или за покриване на разходите за отопление на новодошлите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!