Т урция и „Газпром“ постигнаха съгласие за маршрута на сухопътния участък на Турски поток за по-нататъшни проучвания и проектиране.
Това потвърди генералният директор на руската компания Алексей Милер след посещение в Турция, където се срещна с министъра на енергетиката Танер Йълдъз, предаде ТАСС.
Дължината на участъка ще бъде 180 км.
Точката на излаз на сушата ще е в района на Каякьой, точката за предаване на газа за турските потребители – Люлебургаз, а точката за изход на тръбопровода на турско-гръцката граница – местността Епсила.
В най-близко време се очаква издаване на разрешение за проектни и проучвателни работи и на новия турски морски участък от газопровода.
„Газпром“ е готов да доставя в Европа чрез газопровода 47 млрд. куб. метра газ годишно
и да завърши строежа на първата линия на газопровода до декември 2016 г., каза Милер.
При проектирането ще бъдат отчетени нарастващите потребности от природен газ в района на Истанбул, като във връзка с това е уточнен обемът газ, който ще бъде доставян до границата между Турция и Гърция.
Мощността на морския участък на газопровода от Русия до Турция ще бъде 63 млрд. куб. метра годишно,
а предварителния срок за завършване на първата линия е декември 2016 г., съобщи още Милер.
На 1 декември 2014 г. „Газпром“ и турската компания „Боташ“ подписаха меморандум за разбирателство за строителството на морски газопровод от Русия до Турция през Черно море с мощност 63 млрд. Куб.и метра годишно, от които 50 млрд. куб. метра ще се доставят на новия газов хъб на турско-гръцката граница. „Турски поток“ ще бъде алтернатива на проекта „Южен поток“, който Русия реши да прекрати през декември миналата година. Трасето на газопровода по дъното на Черно море в по-голямата си част ще съвпада със съгласуваното по-рано трасе на „Южен поток“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!