В края на май във Франция бе приет закон, който забранява на супермаркетите да унищожават непродадена храна и ги задължава да я даряват на благотворителни организации.
Този закон обаче не се харесва на търговците, които казват, че така или иначе вече правят големи усилия да се борят с прахосването на хранителни продукти, пише Би Би Си.
Според закона големите магазини трябва до юли 2016 г. да подпишат договори с благотворителни организации или хранителни банки, и да започнат да им дават непродадените си хранителни стоки.
Новият регламент е резултат от медийна кампания, подета от млад десен политик - Араш Дерембарш, който казва, че е бил мотивиран от гледката на бездомни хора, ровещи из контейнерите за отпадъци на супермаркети.
Той е започнал кампанията си, като е събирал непродадена храна и я е предавал на хора в нужда. Впоследствие е започнал онлайн подписка, която е помогнала инициативата да набере скорост.
Въпреки че приветстват закона, благотворителните организации във Франция се опасяват, че може да се окажат с повече храна, отколкото могат да преразпределят.
"Дано не се превърнем в места за изхвърляне на отпадъци", коментира Оливие Берт, президент на благотворителната организация "Ресто дю Кьор".
Жак Байе, президент на френската федерация на хранителните банки, също казва, че има риск тези организации да не успеят да се справят с такъв обем продукти.
"Хранителните банки ще имат нужда от повече персонал, повече превозни средства, повече хладилни помещения. За да се сдобием с всичко това обаче са ни необходими пари, а парите напоследък не са в излишък", коментира той.
35% от всички дарения за Федерацията на хранителните банки са от супермаркети, и Байе казва, че цени съдействието на търговските вериги.
Търговците на храна от своя страна не са доволни, че са описвани като прахосващи храна
Жак Кресел от търговската федерация във Франция казва, че това не е редно и цитира данни, според които големите вериги супермаркети са отговорни за едва 5% от изхвърлената храна в страната.
Според статистика от френското министерство на екологията всяка година във Франция се изхвърлят 7,1 млн. тона храна, като за 67% от това количество са отговорни потребителите, за 15% - ресторантите, а супермаркетите и доставчиците - за едва 11%.
Според някои търговци на магазините трябва да се позволи да се справят с проблема с оставащата храна както намерят за добре, а новият закон е глупост, направена от политиците, за да се чувстват по-добри.
Дерамбарш, син на ирански емигранти, е роден в Париж през 1979 г. не смята, че идеите му са наивни.
След успеха си във Франция, той се опитва да прокара подобно законодателство в целия Европейски съюз и вече е пуснал онлайн петиция.
Надеждата му е да успее да събере 1 милион подписа от поне седем държави в ЕС. Това ще позволи предложението му да бъде разгледано от Европейската комисия. Към момента подписката му има малко над 630 хиляди поддръжници. Ако успее да достигне 1 милион, ЕК ще трябва да разгледа инициативата, но няма да бъде задължена да предприеме законодателна инициатива.
Как стоят нещата с даряването на храна у нас вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!