Е вропейската комисия обяви пакет от нови мерки за гарантиране на енергийната сигурност, с който се позволява разследването на споразумения в енергетиката на страни от ЕС с държави извън него.
Освен това се предвижда ограничаване на търсенето на енергия, увеличаване на производството в Европа (включително и от възобновяеми енергийни източници), по-нататъшно развитие на добре функциониращ и напълно интегриран вътрешен енергиен пазар, както и диверсификация на енергийните източници, доставчици и маршрути.
Предложенията трябва да донесат повече прозрачност за европейския енергиен пазар и да се създаде по-голяма солидарност между държавите-членки.
Те също така нанасят удар срещу „Газпром”, който има доминираща роля при доставките на природен газ в България и в Централна и Източна Европа.
Европа е най-големият в света вносител на втечнен природен газ. Въпреки това са налице значителни регионални различия по отношение на достъпа до това „алтернативно” гориво. Комисията планира изграждане на стратегическата инфраструктура и идентифициране на необходимите проекти, за да се сложи край на зависимостта на някои от държавите-членки от един източник на газ.
Новата стратегия идва на фона на изграждането на няколко терминала за износ на втечнен природен газ в САЩ.
Mерките също така ще ограничат възможностите на доставчиците на природен газ да спират подаването му.
За да се използва в максимална степен ликвидният и конкурентен пазар на природен газ в ЕС, според Европейската комисия е необходимо да се подобри прозрачността му.
Ето защо се предлага преминаване от национален към регионален подход при проектирането на мерките за сигурност на доставките. Освен това се предвижда въвеждането на принцип на солидарност между държавите-членки, за да се гарантират доставките за домакинствата и за основни социални услуги, като здравни грижи, в случай на криза.
ЕС трябва да гарантира, че междуправителствените споразумения, подписани от държавите-членки с трети страни, засягащи сигурността на доставките на газ, са по-прозрачни и в пълно съответствие с европейското правото.
За тази цел ще се въведе предварителна проверка за съвместимост от Комисията и споразуменията с трети страни, като Русия, ще бъдат възможни само след одобрение от Брюксел.
Русия обаче не се смята да се отказва и още преди месеци, когато заплахата от американската конкуренция стана видима, обяви, че ще настъпи на глобалните пазари на втечнен природен газ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!