П арламентът на Европа отхвърли законопроект, с който се дава право на всяка държава в ЕС сама да решава до каква степен да ограничава или дори да забрани използването и вноса на генетично модифицирани организми в храни или фуражи, дори ако те са получили одобрение от европейските регулатори.
Според евродепутати предложението за независими решения на отделните страни създава опасност за единния пазар и митнически съюз. То може да има негативни последици за селското стопанство в ЕС, което е силно зависимо от протеинови фуражи с ГМО източници.
Също така подобен закон може да има косвени отрицателни въздействия върху вноса, а и прилагането му е под въпрос, с оглед на липсата на граничен контрол за търговията в ЕС.
Годишно Европейският съюз използва около 36 милиона тона соев еквивалент за изхранване на добитъка в животновъдството, като само около 4% от фуражите са произведени без ГМО в рамките на общността. Така селското стопанство е критично зависимо от вноса на продукти, за чието получаване са употребени генетично модифицирани организми.
Европейският комисар по здравеопазването Вайтенис Андриукайтис коментира, че е съюзът се намира в "много парадоксална" ситуация, като от една страна много от гражданите са против употребата на ГМО продукти, а от друга животновъдите в ЕС зависят от вноса на такива фуражи.
Резултатът от гласуването в Парламента на Европа все пак беше до голяма степен очакван, след като парламентарната комисия по околна среда отхвърли предложението на Европейската комисия по-рано миналия месец по подобни причини.
Решението отразява по-голямото предизвикателство за балансиране и премахване на търговските бариери и регулаторни преференции в ЕС.
Тук трябва да се отчита и влиянието на преговорите със САЩ за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции. Според част от европейските депутати, споразумението ще принуди ЕС да понижи своите стандарти за ограничаване на използване на ГМО в селското стопанство.
Вашингтон остро се противопостави на проекта за закон, внесен от Европейската комисия, наричайки го "неконструктивен" с оглед на преговорите за договора за свободна търговия между САЩ и ЕС.
Въпреки че еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом нееднократно заяви, че TTIP няма да промени режима на общността по отношение на генетично модифицираните храни, отбелязвайки, че регулирането в тази област доста се различава от американското, това не успокоява нито гражданите, нито много от политиците в ЕС.
Американският гигант Monsanto от години се опитва да навлезе на европейските пазари. Най-голямата компания за семена в света и водещ производител на ГМО продукти за селското стопанство последно се опита да купи швейцарското биотехнологично дружество Syngenta AG за 46.5 млрд. долара. До сделка обаче така и не се стигна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!