„Ще проведем интензивни консултации за намиране на баланс между интересите на страните-членки на Европейския съюз и Турция. Първо ще се консултираме сред двадесет и осемте, за да да видим как можем да се постигне общо решение”, заяви германският канцлер Ангела Меркел при пристигането си на срещата на върха в Брюксел.
„Има въпроси, които предстои да се обсъдят и утре към обед или следобед ще е ясно можем ли да стигнем до съгласие“, това съобщи за преговорите на високо равнище австрийският канцлер Вернер Файман.
„Това не е този случай, когато всичко е готово предварително и трябва само да се подпише“, каза той при пристигането си на срещата на върха между ЕС и Турция в Брюксел.
„Затвори няма. Но ние казахме, че онези, които са отговорни за охраната на нашите граници, трябва да създават центрове за бежанци, а за това са необходими възможности. Ние трябва да охраняваме границата и на границата да вземаме решение кой има право да получа статут на бежанец и къде те да бъдат разпределяни“, добави Вернер Файман.
От своя страна британският премиер Дейвид Камерън заяви, че Великобритания няма да се съгласи с въвеждането на безвизов режим за Турция, ако такова решение бъде прието от Европейския съюз.
Hey #EU, man up & do something, already!#Refugees #Syria #refugeesGr #Turkey #migrantswelcomehttps://t.co/KqfIQYUSMy
— IN THE NOW (@INTHENOWRT) March 14, 2016
„Тъй като сами осъществяваме граничния си контрол, намирайки се извън Шенген, ние няма да предложим на турците безвизов достъп като част от това споразумение. Ще съхраним собствената си миграционна политика“, каза Камерън при пристигането си на срещата на върха ЕС-Турция в Брюксел.
Редица европейски лидери изразиха загриженост във връзка с предложената от ЕС на Турция сделка за бежанската криза в навечерието на срещата на върха в Брюксел.
Председателят на парламентарната група на Европейската народна партия Манфред Вебер коментира, че „тази европейска среща на върха трябва да доведе до следващата стъпка в отговор на кризата с бежанците и това конкретно означава, че имаме нужда от напредък с Турция, която не е лесен партньор, но е стабилен партньор в региона и ние трябва да намерим обща позиция по темата за имиграцията”.
„Това означава, че ние очакваме, Турция също да изпълнява всички критерии за зачитане на правата на хората, които искат убежище”, подчерта той.
„Турция и ЕС са ключови партньори. И на нас ни трябва партньорство, а не зависимост от Турция“, заяви председателят на Парламента на Европа Мартин Шулц.
#PESLeaders #EUCO @MartinSchulz : "Any agreement with #Turkey will have to respect human rights & international law" pic.twitter.com/S2ffTtusvc
— PES (@PES_PSE) March 17, 2016
Той подчерта, че няма да се опростява процедурата по отмяна на визите за Турция.
„Парламентът на Европа е готов да играе конструктивна роля, но има две условия. Първо, не може да има никакви съкращения на нашата парламентарна процедура. Това е сериозно решение“, изтъкна Мартин Шулц
По думите не трябва да се забравя, че ЕС води диалог за визова либерализация и с други държави и региони - с Грузия, Украйна и Косово.
„Ние трябва да изпратим сигнал, че постъпваме честно с всяка една страна“, отбеляза Шулц.
Той потвърди също тезата си, че преговорите за приемането на Турция в ЕС и разрешаването на бежанската криза трябва да се водят отделно.
Президентът на Кипър Никос Анастасиадис критикува манипулативните действия на турското правителство.
„За съжаление Турция досега не е изпълнила задълженията си съгласно протокола от Анкара и рамката за преговори. Затова смятам, че може да има други решения, които да ни дадат изход”, каза той.
Гърция от своя страна обвини европейските правителства в „безотговорно отношение”, което е довело до изостряне на бежанската криза на нейна територия и до това, че около 50 хил. емигранти остават блокирани.
As Europe leaders meet for Council Summit, big demo again today at Piraeus port calling the #EU to open the border pic.twitter.com/d3d0ewoeLl
— Eva Cossé (@Eva_Cosse) March 17, 2016
ООН също изрази загриженост за законността на сделката между ЕС и Турция и за потенциалните вреди за правата на човека от нея.
Европейските лидери и турският премиер трябва да решат днес, дали да ратифицират сделката, която предвижда отпускане на 6 млрд. евро на Анкара, размяна на емигрантите без право на убежище за сирийски бежанци и ускоряване на преговорите за приемане на Турция в ЕС, както и либерализация на визовия режим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!