С лед дългогодишно прекъсване Брюксел поднови преговорите за присъединяване на Турция към ЕС, отваряйки нова преговорна глава. Едновременно с това бе обявено и началото на преговори за присъединяване на Сърбия, което показва, че миграционната криза и руското присъствие на Балканите са накарали ЕС да преосмисли намерението си за пауза в разширяването, предаде Ройтерс.
Брюксел и Анкара ще преговарят по глава 17, която се отнася до икономическа и парична политика. Това реши междуправителствена конференция, свикана две седмици след извънредна европейска среща на върха, целяща да засили сътрудничеството между ЕС и Турция във връзка с мигрантската криза.
Ройтерс припомня думите на шефа на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер преди повече от година, че Брюксел се нуждае от пауза в политиката си на приемане на нови членове. Но събитията очевидно са накарали еврочиновниците да подновят преговорите с евентуални бъдещи страни членки в търсене на влияние и стабилност извън границите си.
Нито Турция, нито Сърбия могат да се надяват на скорошно присъединяване към най-големия в света търговски блок, но ЕС смята, че формалните преговори по различни глави или правила ще помогнат за успокояване на кризите по границите на съюза, подчертава агенцията.
"Бежанската криза и тероризмът ни показват, че ние живеем на един и същи континент, изправяме се пред едни и същи предизвикателства и колкото повече формираме общи политики, толкова по-добре ще живеем", каза на пресконференция външнополитическата представителка на ЕС Федерика Могерини.
"Чувството за посока е следното: вместо да водим идеологически дебат за разширяване утре или за никакво разширяване, по-добре е да предприемем конкретни стъпки, които да ни сближат", каза тя.
Като израз на този нов прагматизъм Брюксел демонстрира по-силно благоразположение към Сърбия, отваряйки едновременно две глави за преговори, въпреки ограничения напредък към изпълнението на споразумението между Белград и бившата му провинция Косово. Едната се отнася именно до отношенията с Косово - област, в която ЕС се надява да играе ролята на брокер между Белград и Прищина.
"Ние нямаме намерение просто да заиграваме със Сърбия, - каза външният министър на Люксембург Жан Аселборн пред репортери. - ЕС е сериозен в търсенето на сближаване с Белград, въпреки че има известни опасения относно неговите близки отношения с Русия и трудностите около решаването на спора за статута на Косово".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!