Е вропейската комисия и Турция постигнаха пробив във водените от години преговори за визова либерализация и спогодба за реадмисия. В Брюксел комисарите по вътрешните работи и разширяването и турският външен министър съобщиха, че спогодбата за реадмисия ще бъде подписана на 16-и декември в Анкара.
Този документ ще даде възможност на България да връща обратно в Турция имигрантите, незаконно дошли оттам на българска територия. Българският външен министър Кристиян Вигенин коментира, че тази спогодба е много важна за страната ни.
Турският министър на външните работи Ахмет Давутоглу определи днешния ден като исторически. Министърът изрази очакването до три години да бъде постигнато споразумение за облекчаването на визовия режим за турските граждани, пътуващи в ЕС.
Турският народ е част от европейския, заяви Давутоглу.
Днешното решение е много важно, коментира еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.
В отговор на въпрос тя поясни, че все още е рано да се каже кога турските граждани ще могат да започнат свободното си движение в ЕС.
Еврокомисарят по разширяването на ЕС Щефан Фюле допълни, че решението е постижение от дълготодишен труд. Според него то дава нов тласък на преговорния процес между Турция и ЕС.
Желаем кипърският въпрос да намери решение възможно най-скоро, но той няма общо с днешното решение, коментира в отговор на въпрос Давутоглу. Решение ще има, но е необходима същата решителност "и от другата страна", посочи той.
Министърът на външните работи Кристиан Вигенин изрази убеденост, че договореното днес споразумение за реадмисия между ЕС и Турция ще даде нови възможности за справяне с бежанския поток към България.
Министърът коментира темата пред български журналисти в Брюксел след участието си в двудневното заседание на своите колеги от НАТО.
В последните седмици се работеше активно, България се опита да ускори този процес, поставяхме нееднократно този въпрос пред турската страна и пред колегите от ЕС, уточни Вигенин. Радвам се от постигнатия резултат. Това за нас е важно и е конкретна стъпка, която успяхме да постигнем, допълни той.
Министърът уточни в отговор на въпрос, че споразумението по всяка вероятност не би имало ретроактивна сила, т.е. не би се отнасяло до вече влезлите у нас през Турция имигранти, обхванати от процедура за предоставянето на правен статут.
Тези имигранти няма да бъдат връщани, поясни той.
По неговите думи облекчаването на визовия режим за турските граждани ще се отрази положително на туризма и на бизнеса в България.
Вигенин добави, че в средата на януари догодина е потвърдено заседанието на двустранната смесена комисия по граничните въпроси между България и Турция.
Пред подписване е споразумението за съвместно наблюдение на границата, допълни Вигенин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!