В Турция няма проблем с разделението на властите. Никой не трябва и не може да има съмнение по въпроса за разделението на властите в рамките на демократична парламентарна система. Не може да става и дума за взаимна намеса на властите. Ако властите започнат да се месят една на друга, тази страна престава да бъде демократична страна.
Това заяви турският премиер Реджеп Тайип Ердоган на съвместна пресконференция в Брюксел с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой и с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, съобщава турският телевизионен канал НТВ.
Ердоган е на първото си посещение в Брюксел от пет години насам.
На пресконференцията той заяви, че Анкара винаги е била и ще бъде искрена в развитието на отношенията си с ЕС.
Отварянето на преговорните глави е в общ интерес и на Турция, и на ЕС, посочи турският премиер. Той заяви, че сегашното му посещение е изключително полезно.
Въпреки нашите усилия, в отношенията с ЕС настъпи застой от 3,5 години. През ноември миналата година преговорите започнаха отново, припомни Ердоган и добави, че тези развития показват, че отношенията се съживяват отново.
Ромпой посочи, че по време на разговора си с Ердоган е
подчертал пред него важността на върховенството на закона и разделението на властите.
Изтъкнах важността от независимост на съдебната власт, каза Ромпой.
Барозу заяви от своя страна, че
партньорството на ЕС и Турция е доста решаващо.
За да подчертая важността на отношенията, искам да дам само един пример – 75% от инвестициите в Турция се правят от Европа. Това положение показва, че трябва да бъдем много близки и в политически план, изтъкна Барозу. Ние следим отблизо събитията в Турция, които будят у нас безпокойство, каза още председателят на Европейската комисия. Обсъдих с премиера Ердоган тези теми. Останах доволен в резултат на този разговор. Той каза, че се зачита разделението на властите. Тези въпроси всъщност са неделима част от критериите от Копенхаген. Турция ще продължи реформите, каза Барозу.
Той посочи, че е благодарил на Турция за това, че е подписала споразумението за реадмисия.
Подкрепата ни за Турция ще продължи, увери председателят на Европейската комисия.
Решаването на кипърския проблем има принципно значение за развитието на отношенията между ЕС и Турция, каза още Барозу. Ние се споразумяхме за това, че трябва спешно да се намери начин за уреждане на кипърския въпрос. Решаването на този проблем е в наш общ интерес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!