Е вропейският парламент взе решение днес да препоръча на ЕС временно преговорите за присъединяването на Турция към Европейския съюз да бъдат замразени.
Решението беше взето с 479 гласа „за“ и 37 – „против“, а 107 евродепутати се въздържаха. Резолюцията е съвместно решение на 8 парламентарни групи, но
не е политически обвързващ документ.
Той ще бъде представен на комисаря по външната политика и сигурността Федерика Могерини, както и на страните-членки на ЕС, и на правителството и парламента на Турция.
Люксембург: Методите на Ердоган са нацистки
Реджеп Ердоган: Кога ЕС започна да управлява Турция?
Дебат в ЕП: Дадохме ключовете на султана Ердоган от Европа
В резолюцията остро се осъждат непропорционалните мерки на турските власти при условията на извънредното положение, въведено след опита за военен преврат от 15 юли и се настоява да бъде установено и спазвано върховенството на закона.
Повече от 110 хил. души в Турция, включително военни, учени, съдии, журналисти и кюрдски лидери, бяха уволнени заради предполагаемата им подкрепа за заговорниците на неуспешния военен преврат през юли. Около 36 хил. души са арестувани, отбелязва агенция Ройтерс.
Лидерът на социалистите в ЕП (втората по-големина партия) Джани Питела заяви:
„Турция под управлението на г-н Ердоган все повече и повече се приближава към авторитарен режим на управление.
Нашето политическо послание към Турция е, че човешките права, гражданските права и демокрацията не са по договаряне, ако искаш да си част от Европейския съюз“.
Арестуваха лидерите на опозицията в Турция
Мъчения и страх след опита за преврат срещу Ердоган
Ердоган, раздразнен от все по-честите критики на ЕС срещу него и методите му, заяви, че
ЕС ще трябва да „живее с последствията“,
ако спре преговорите и, че Анкара може вместо към ЕС да се присъедини към съюза на сигурността, управляван от Русия и Китай.
Ердоган: Ще изградим по-голяма държава с помощта на Аллах
Ердоган пробуди османското минало, имал план
Ердоган посегна към Западна Тракия, Гърция реагира
Страните членки на ЕС Австрия и Люксембург се обявиха за окончателно прекратяване на преговорите с Турция, която и без това е отбелязала много малък напредък през последните 11 години. Но Германия, Франция и повечето от останалите държави се опасяват, че така може да пропадне споразумението с южната ни съседка за мигрантите.
Всички са единодушни обаче, че преговорите ще бъдат прекратени, ако Турция върне смъртното наказание.
Rезолюцията на Европейския парламент, с която преговорите за присъединяването на Турция в ЕС се замразяват временно, няма никаква юридическа сила, тя е безперспективна, без цели и съдържание и поради това не следва да се възприема на сериозно. Това заяви министърът по евроинтеграцията и главен преговарящ Йомер Челик.
Челик отбеляза, че
има сили, които се опитват с това решение да отправят някакво послание на Анкара, но те трябва да са наясно, че властите ще го игнорират.
Според него Европа е длъжна да анализира пътя на сътрудничеството си със страната, в която бе предотвратен опит за преврат. „В частност, това се отнася към въпросите, касаещи правовата държава и демокрацията. Вместо това те решиха да се подпишат под резолюция, която ще остави негативна следа в историята. Това решение не е знак за криза в отношенията между Турция и ЕС, то е сигнал за кризата в Европейския парламент. То е толкова политически несъстоятелно, че онези, които го взеха, трябва да са наясно – то няма да влезе през Капъкуле. Въпросът не е в това коя институция изпраща послание. Въпросът е каква е визията на това послание“, коментира Челик.
Той подчерта, че
решението е насочено срещу „уважаемия президент“,
а Европа трябва да вземе уроци по демокрация от турския народ. Според него това решение силно отдалечава ЕС от собствените му идеали. Челик призова евродепутатите да загърбят негативната пропаганда по адрес на Турция и да се замислят за историята на 20-и век, тъй като във всяко столетие картата на Европа се преформатира.
„Вместо да засилят сътрудничеството си с Турция, те доказват, че не са се поучили от уроците на историята. Критиките, насочени към президента ни, до една са крайно несъстоятелни и нямат нищо общо с истината. И когато обсъждат нещата, свързани с него, те трябва да ползват далеч по-деликатен език. Искам Европа да чуе – ние трябва да извадим ЕС от този порочен кръг, ние сме очевидци на това как ЕП изостава от времето. А щом има критики, решението е в отварянето на новите глави“, заяви главният преговарящ Йомер Челик.
Зам.-председателят на опозиционната Народно-републиканска партия (НРП) Йозтюрк Йълмаз определи резолюцията на ЕП като погрешна и подчерта, че с това решение Европа по никакъв начин не подпомага борбата на Турция за демокрация, напротив, дава шанс на управляващите да вървят по собствен път.
Лидерът на НРП Кемал Кълъчдароглу, който е на работно посещение в Анталия, припомни, че желанието на Турция да стане част от ЕС е от 1963 г. и подписано от покойния Исмет Иньоню (бивш премиер и втори президент). „Но
на този етап в Турция не се спазват човешките права, демократичните стандарти и принципите на правовата държава.
Поради това няма и да има преговори за присъединяване. Това ще доведе до много тежки последици за нас – и икономически, и политически“, подчерта Кълъчдароглу.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!