Е вропейската комисия ще създаде работна група, която да проучи
последиците от руското ембарго върху вноса на селскостопанска продукция
от страните-членки на ЕС, съобщава БНР.
Групата ще работи под ръководството на еврокомисаря за земеделието Дачиан Чолош.
В края на миналата седмица служебният министърът на земеделието и храните Васил Грудев поиска извънредно заседание на Европейския съвет по земеделие и рибарство (AGRIFISH), на което
да бъде обсъдена забраната на Русия за внос
на плодове, зеленчуци, месо, месни продукти, риба и други стоки от страните-членки на ЕС, както и компенсирането на производителите, които ще бъдат засегнати от ембаргото. Към искането му са се присъединили и неговите колеги от Чехия, Полша, Австрия, Финландия, Белгия и Естония.
ЕК обаче предупреди, че фермерите, пострадали от руските ограничителни мерки,
не могат да очакват незабавни финансови компенсации.
В момента все още се прави анализ на обхвата на тези мерки и потенциалните последици от тях, както и оценка на възможностите за всеки продукт на други пазари, съобщи говорителят на Еврокомисията по въпросите на селското стопанство Роджър Уайт, цитиран от БНР.
„Все още смятаме, че е твърде рано да обсъждаме конкретни суми. Няма да пристъпваме към незабавни мерки – имаме налице нужните механизми, можем да подкрепим фермерите, ако има проблеми, но първо трябва да направим анализ на потенциалния ефект“, каза той и добави, че според новите правила за селскостопанската политика ЕК разполага с повече възможности да подпомогне фермерите при пазарни кризи, ако се прецени, че има основание за това.
Гръцкият в. „Та неа“ пише, че
руското ембарго ще бъде обсъждано в Брюксел този четвъртък.
Възможно е страните, пострадали от ембаргото да получат компенсации, тъй като големите икономики на ЕС залагат на износа си за руския пазар.
Първите тирове, натоварени с гръцки праскови, са поели обратно към Гърция, тъй като не са успели да влязат в Русия след наложеното от Москва ембарго, съобщават още гръцките медии.
Предполага се, че около 3000 тира с гръцки праскови и нектарини са потеглили за Русия и сега трябва да се върнат обратно.
Междувременно Гърция обяви мерки за ограничаване на последиците от руското ембарго, които освен компенсации, включват и възможности за пренасочване на експорта и пласиране на селскостопанската продукция в други страни, а също и на вътрешния пазар.
Властите обмислят и възможности за
предоставяне на плодовете на армията, болниците, хотелите и училищата.
Според различни оценки загубите на Гърция от ембаргото може да бъдат от 140 до 240 млн. евро. Цените на едро се сринаха до 6 – 8 евроцента за килограм праскови, а в хладилници стоят хиляди тонове плодове.
Полша пък е предприела дипломатически демарш, за да постигне
бързо отваряне на американския пазар за полските ябълки, засегнати от руското ембарго,
съобщи Франс прес, цитирайки полския посланик в САЩ Ришард Шнепф.
Имайки предвид, че и американската страна е засегната от руските санкции, разчитаме на по-голямо разбиране, казва Шнепф.
Полският вестник „Газета виборча“ припомня, че САЩ от години не допускат на пазара си ябълки от ЕС, с изключение на Италия. Официално се казва, че причините са свързани с фитосанитарния контрол, но всъщност става дума и за защита на американската продукция, отбелязва вестникът.
На срещата на 18 август полската страна ще представи на американската агенция, разрешаваща внос на земеделска продукция, списък на полските плодове и зеленчуци, най-засегнати от руските санкции.
Сега Полша имаше право да изнася за САЩ броколи и чушки.
Полша е най-големият производител на ябълки в Европа, следван от Италия и Франция, отбелязва Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!