Е вропа и Турция постигнаха исторически договорености и ще помагат заедно на бежанците.
Това заяви турският премиер Ахмет Давутоглу в Брюксел, където се състоя среща на върха на Европейския съюз (ЕС) по проблема за миграцията и бе постигнато споразумение с Турция по въпросите за миграционната криза.
Днес е исторически ден заради това, че постигнахме важни договорености. Ние с ЕС имаме общо бъдеще, имаме съвпадение в мненията по сирийския въпрос и по проблема с бежанците, посочи Ахмет Давутоглу.
Анкара очаква от ЕС изплащане на общо 6 млрд. евро за хуманитарни нужди на бежанците до края на 2018 г., каза турският премиер.
Първите 3 млрд. ще започнем да харчим още в близките седмици. Не за Турция, а за сирийските бежанци. Останалите пари ще бъдат предоставени до 2018 г., уточни премиерът.
ЕС ще вземе от Турция толкова сирийски бежанци, колкото нелегални мигранти върне в Турция, според новото двустранно споразумение за миграцията, заяви Давутоглу.
Турция разчита да получи безвизов режим с ЕС до края на юни, каза още турският премиер.
Надяваме се да получим визова либерализация до края на юни. От 72 изисквания, 37 вече са изпълнени, остават 35.
Надяваме се до началото на май да ги завършим, посочи Давутоглу.
Турският премиер изрази надежда, че Европейската комисия и Европейският парламент на свой ред ще финализират процеса към лятото.
Новината за постигнатото споразумение съобщи чешкият премиер Бохуслав Соботка.
В профила си в "Туитър" той написа:
"Споразумениетo с Турция e одобренo. Всички нелегални имигранти, които са пристигнали в Гърция от Турция, ще бъдат върнати от 20 март"
Dohoda s Tureckem schválena. Všichni nelegální migranti, kteří dorazí do Řecka z Turecka počínaje 20.3. budou vráceni zpět! #EUCO
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) March 18, 2016
Съдбата на почти три милиона сирийски бежанци, които остават в Турция, беше основната грижа на двете страни в навечерието на преговорите в Брюксел.
Основните точки в споразумението са:
1. Връщане на всички мигранти
Всички нови незаконни мигранти, отиващи от Турция към гръцките острови, ще бъдат връщани в Турция, считано от 20 март. Това е временна и извънредна мярка, която цели да прекрати опасната практика на прекосяване на Егейско море и да разбие бизнес модела на каналджиите.
2. Механизъм "един за един"
Споразумението предвижда, че срещу всеки сириец, върнат към Турция от гръцки острови, друг сириец ще бъде преместен от Турция в ЕС. Приоритет ще се дава на мигрантите, които не са се опитвали да влязат незаконно в ЕС. За да успокои страните членки, които имат резерви към споразумението, в него се предвижда таван от 72 хил. места за пренастаняване.
3. Либерализация на визите
В споразумението се посочва, че ще се ускори работата по пътната карта, която ще позволи освобождаване от визи за турските граждани в Европа най-късно до края на юни 2016 г. Но Анкара трябва да изпълни 72 критерия - нещо, в което някои дипломати се съмняват.
4. Финансова помощ
ЕС се ангажира да ускори изплащането на помощта от 3 милиарда евро, обещани вече на Турция, за да подобри условията на живот на 2,7-те милиона сирийски бежанци, намиращи се на турска територия.
Когато тези ресурси бъдат на прага на пълното изчерпване, ЕС ще отпусне допълнително финансиране от 3 милиарда долара до края на 2018 г. За отпускането на тази допълнителна помощ обаче Анкара ще трябва да изпълни някои условия.
5. Членство в ЕС
Кипър се противопостави категорично на отварянето на нови глави в преговорния процес на Турция с Брюксел. Затова на този етап в споразумението беше включена компромисна формулировка, в която се споменава само една конкретна глава.
Формулировката гласи, че ЕС и Турция са решили да отворят преговорна глава 33 (за бюджетните въпроси) по време на холандското ротационно председателство на ЕС, което приключва в края на юни. Във формулировката се говори още, че подготвителната работа за отварянето на други глави ще продължи в ускорени темпове.
Бойко Борисов за постигнатото споразумение
Европа и Турция гледат сериозно на този процес, защото в момента десетки хиляди хора бедстват. И те са до нашата граница. Няма време за игрички. Затова и казах на колегите – трябва да си тръгнем със споразумение.
Това заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти в Брюксел. Той беше категоричен, че дори споразумението да е лошо, трябва да го има и да започне да се изпълнява.
Премиерът обясни, че държи и България да бъде включена в споразумението между Турция и ЕС.
Според него е важно да се отбележи, че милиардите, които ЕС ще отпусне на Анкара, ще бъдат насочени в помощ на бежанците – за здравеопазване, образование и инфраструктура, а не за турската държава.
Бойко Борисов посочи, че много европейски лидери вече са заявили, че страната ни също се нуждае от допълнителни средства във връзка с миграционния натиск.
Според Международната организация по миграция Европа е изправена пред най-голямата бежанска криза след Втората световна война, с над един милион имигранти от Близкия изток, които пристигат на континента през Турция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!