Г ерманският канцлер Ангела Меркел обяви, че правителството предприема проверка на високо равнище, за да се установи дали германските закони са в състояние да предотвратят т.нар. социален туризъм след отпадането на ограниченията до трудовия пазар на Европейския съюз, съобщи ДПА.
След като изтече седемгодишния срок на ограничен достъп до европейския трудов пазар, от 1 януари българи и румънци получиха право да работят навсякъде в съюза, което породи в Германия опасения от имигрантска вълна, главно от представители на ромската общност в България и Румъния. Баварският Християнсоциален съюз (ХСС), член на коалиционното правителство на Меркел, настоя да се върне забраната за достъп на имигранти, които мамят системата за социални помощи, и да се забрани на имигрантите да ползват помощи през първите три месеца на пребиваването си в Германия.
Германските либерали обвиниха ХСС, че насажда омраза.
Говорителят на Меркел - Георг Щрайтер, каза днес пред репортери, че канцлерът се е обадила днес по телефона на втория в йерархията на управляващата коалиция - водача на социалдемократическата партия Зигмар Габриел и двамата са се разбрали да се извърши проверка. Още на първото правителствено заседание (другата сряда) ще бъде формирана комисия, в която зам.-министрите на външните работи, на вътрешните работи и на труда ще проучат "дали министерствата би трябвало да вземат оперативни мерки срещу злоупотребите със социалните придобивки", каза Щрайтер.
Щрайтер отбеляза, че Германия държи на свободното движение на работна ръка в ЕС и Германия е една от най-облагодетелстваните от това страни. Назначаването на комисия за извършването на проверката изглежда цели щекотливата тема за имигрантите и социалните помощи да се свали от политическата сцена преди полемиката да се изостри.
По-рано днес пък евродепутатът Елмар Брок от Християндемократически съюз (ХДС) скандализира общественото мнение в Германия с настояване на българските и румънските мигранти да се взимат пръстови отпечатъци и по този начин да се контролира евентуална злоупотреба със социални помощи.
Мигранти, които идват в Германия само за да получават детски надбавки и здравно осигуряване, трябва бързо да бъдат изпращани в родните си страни. За да се предотврати повторното им връщане, трябва да се помисли за това да им се вземат отпечатъци, посочва Брок пред вестник "Билд". Евродепутатът от групата на Европейската народна партия заявява, че социалните проблеми в България и Румъния не можели да се решават от законодателството за социално подпомагане в Германия. Брок подчертава, че директивата на ЕС за свободно движение изрично изключва социалния туризъм. "Който иска да живее по-дълго от три месеца в друга държава от ЕС, трябва да има работа, да е самостоятелен или да докаже, че разполага с достатъчно финансови средства и че е здравноосигурен", заявява германският евродепутат.
Изказването на Брок бе разкритикувано от негов виден съпартиец. Зам.-председателят на ХДС Армин Лашет заяви пред радио Ве Де Ер 5, че това били предложения, които не подхождали на една отворена Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!