С лед проведените в неделя парламентарни избори и в съответствие с конституцията на Австрия коалиционното правителство на канцлера-социалдемократ Вернер Файман представи оставката си пред федералния президент Хайнц Фишер.
Съгласно обичайната процедура предстои президентът да проведе консултации с лидерите на парламентарно представените партии и да връчи мандат за съставяне на ново правителство.
По правило обаче мандатът се дава на партията с най-много депутатски места, което означава, че лидерът на Австрийската социалдемократическа партия (АСДП)
Файман има всички шансове да запази министър-председателското кресло.
Той вече обеща да продължи сътрудничеството си с десноцентристката Австрийската народна партия (АНП), заедно с която има мнозинство в парламента.
Президентът Фишер обеща да връчи мандата за съставяне на правителство още в началото на следващата седмица.
Преброяването на гласовете, изпратени по пощата за парламентарните избори в Австрия, леко промени разпределението на местата в 183-членния Национален съвет, съобщи австрийската държавна телевизия ОРФ.
Макар че
леко засилва и без това внушителното присъствие на крайнодясната Партия на свободата,
която излезе от изборите като трета политическа сила, промяната няма да доведе до нови варианти за правителствена коалиция, коментира телевизията.
Според предварителните резултати от официалното преброяване, крайнодесните, които бяха подкрепени от над 1/5 от избирателите, ще се сдобият с още едно депутатско място и вече ще разполагат с 40 места в долната камара на парламента. Зелените също получават две допълнителни места.
Десноцентристката Австрийска народна партия (АНП) също взе допълнителен мандат и вече ще има 47 депутати, а Австрийската социалдемократическа партия (АСДП) загуби едно място и остава с 52 места.
Няма промени в броя на мандатите на партията "Екип Стронах" (11) и на новата либерална партия "Неос" (9).
Проевропейските партии в Австрия, чието мнозинство в парламента остава крехко, може все пак да имат проблем
със сформирането на новата правителствена коалиция, пише Ройтерс, обръщайки внимание на възхода на антиимигрантската и антиевропейска Партия на свободата.
В същото време лидерът на АНП Михаел Шпинделегер проявява предпазливост при съюзяването за още пет години със социалдемократите заради идеологическите различия и намаляващата популярност на собствената си партия.
Не можем да продължим голямата коалиция както досега - със същата програма и целият този застой и парализа, за който ни обвиняват, заяви Шпинделегер по австрийското държавно радио.
Под заглавие "Кои препъникамъни трябва да отстранят червените и черните?" левоцентристкият "Дер Щандард" посочва споровете между двете партии за необходимостта от въвеждане на данък "богатство", увеличаването на пенсионната възраст на жените и нуждата от приватизация на държавните предприятия.
Либералният "Ди Пресе" коментира: "АСДП и АНП не приемат като поражение (изборните си резултати - б.р.) и не виждат алтернативи за коалиция. И в двата случая грешат, всички политически възможности трябва да бъдат проверени."
Изданието посочва, че АНП би могла да потърси като партньори Партия на свободата, "Екип Стронах" или дори партията "Неос".
Трябва да се изясни въпросът възможно ли е да се намери европейски курс, който да не разчита на глупашки популизъм, пише "Ди Пресе" за ролята на крайнодесните в австрийската политика.
След успеха на изборите за Национален съвет, "Неос" могат да станат нов фактор в градската политика на Виена, пише десноцентристкият "Курир".
Официалното обявяване на партиите, които са прехвърлили 4-процентната бариера и ще влязат в парламента, се очаква в петък, съобщи австрийската информационна агенция АПА.
Окончателните официални резултати от преброяването на изборните гласове ще бъдат обявени на 16 октомври.
Първото заседание на новия парламент ще бъде на 29 октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!