С лужбите за електронен шпионаж на САЩ и Великобритания са подслушвали високопоставен чиновник от ЕС, офиса на израелски премиер, чуждестранни енергийни компании и хуманитарни организации, предаде Ройтерс, като цитира публикации в "Гардиън" и "Ню Йорк Таймс".
През януари 2009 г. службите се опитали да получат достъп до имейл на тогавашния израелски премиер Ехуд Олмерт. Те наблюдавали и трафика на имейли между тогавашния израелски министър на отбраната Ехуд Барак и неговия началник-щаб Йони Корен.
Други мишени на електронното следене били УНИЦЕФ, френската неправителствена организация "Лекари по света", френската петролна компания "Тотал", френската отбранителна компания "Талес груп" и еврокомисарят по конкурентоспособността Хоакин Алмуния.
Говорителка на АНС заяви, че шпионажът не е извършван с цел подпомагане на американски фирми. Европейската комисия обаче реагира, че ако е вярно, подслушването на един от най-високопоставените ѝ членове би било "неприемливо". "Това не е видът поведение, който очакваме от стратегически партньори, а още по-малко от нашите страни членки", подчерта говорител.
Секретните документи за подслушването от 2008 до 2011 г. са предоставени от бившия служител на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ Едуард Сноудън, който разкри мащабни програми за електронно следене на АНС и британските служби. Сведенията разгневиха много съюзници на САЩ и породиха сериозен дебат за баланса между сигурността и правото на личен живот. В момента Сноудън живее в Русия, където получи временно убежище.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!