Е вропейските лидери дадоха на Русия срок от една седмица, за да смени позицията си по отношение на украинския конфликт, ако не иска срещу нея да бъдат въведени нови санкции.
Срещата на върха на Европейския съюз поиска от ЕК "в рамките на една седмица да представи конкретни предложения за засилване на санкциите срещу Руската федерация", заяви на пресконференция председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Европейският съвет е много обезпокоен от притока на оръжия и бойци, както и от присъствието на руски военни на украинска земя",
допълни Ромпой.
От своя страна германският канцлер Ангела Меркел заяви, че Европейският съюз не разглежда възможността за военни доставки за Украйна.
"Този въпрос не се разглежда на нивото на ЕС", коментира Меркел след края на срещата.
По-рано дипломатически източници поясниха, че каквито и да е доставки с военен характер могат да се извършват само от отделни страни и нямат отношение към ЕС като организация.
Същевременно френският президент Франсоа Оланд заяви, че "доставки на оръжие за Украйна биха били безполезни и биха способствали за разрастване на конфликта".
"Именно този сигнал изпращаме към Русия - тя трябва да прекрати доставките на оръжие в Украйна и да помогне за решаването на конфликта", подчерта Оланд.
Той обясни още, че президентът на Украйна Петро Порошенко не е искал военна помощ на срещата на върха на ЕС, а е ставало въпрос само за хуманитарна помощ.
"Продължаване на ескалацията на кризата в Украйна ще доведе до дългосрочно влошаване на отношенията между ЕС и Руската федерация", заяви след срещата на върха на ЕС председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"С понататъшна ескалация можем да подкопаем дългосрочните отношения между РФ и ЕС.
Спиралата на санкциите и контрасанкциите може да доведе до достигане на точка, от която няма връщане назад, и това няма да е в интерес нито на Русия, нито на ЕС. Все още има време за политическо решение", подчерта Барозу.
"Защо да продължаваме войната в Украйна, ако можем да предотвратим не само страданието на хората в Украйна, но и драматично влошаване на отношенията между РФ и ЕС", добави той.
Премиерът на Словакия Роберт Фицо обаче се оказа по-краен в позицията си, като критикува санкциите на ЕС като "безсмислени и контрапродуктивни"
заплаши да наложи вето на допълнителни мерки, подчертавайки вътрешното разделение на ЕС по отношение на твърдата позиция на съюза спрямо Русия.
"Докато не разберем ефекта от вече наложените санкции, няма смисъл да налагаме нови", посочи той. Фицо, чиято страна по-рано се противопостави открито на санкции срещу Русия, от която зависят доставките ѝ на природен газ, заяви, че ще се бори срещу санкции, които биха навредили на словашката икономика.
"Ако ще има предложения, аз запазвам правото си на вето върху санкции, които биха навредили на националните интереси на Словакия", посочи премиерът.
САЩ изразиха подкрепа на решението на лидерите на ЕС за нови секторни санкции спрямо Русия.
"Приветстваме съгласието на Европейския съвет да се покаже твърда подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна и да се подготвят нови санкции", заяви говорителят на Съвета за национална сигурност Кейтлин Хайдън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!