Енрико Лета – надеждата на Италия за изход от политическата криза
Енрико Лета   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Италианският президент Джорджо Наполитано обяви, че е избрал да възложи на зам.-националния секретар на Демократическата партия Енрико Лета да състави новото правителство на страната.

46-годишният Лета е смятан за умерен политик, приемлив и за консерваторите.

Макар Демократическата партия да е смятана за наследница на разцепилата се след падането на Берлинската стена Италианска комунистическа партия, Енрико Лета никога не е бил комунист и неговата политическа кариера до 1994 г. е в редовете на също разроилата се Християндемократическа партия, която сама или в коалиции управлява Италия повече от 40 години.

Роден е през 1966 г. в Пиза, където се дипломира във факултета за политически науки на местния университет по специалността "международни отношения", а по-късно защитава там и докторската си дисертация на тема "Право на европейските общности".

Председател е на Европейската християндемократическа младеж от 1991 до 1995 г.

През 1994 г. преминава в новосформираната Италианска народна партия, а от 2002 до 2007 г. членува в левоцентристката партия "Демокрация и свобода". През 2007 г. се кандидатира за лидер на Демократическата партия, но е трети по брой на гласовете.

Две години по-късно поддържа кандидатурата на Пиер Луиджи Берсани, който става национален секретар на партията, а на 7 ноември 2009 г. Лета е избран за заместник-национален секретар. След оттеглянето на Берсани на 20 април 2013 г. оставка подаде и неговият заместник.

Енрико Лета е три пъти министър в кабинетите на Масимо Д'Алема и Джулиано Амато. Той е зам.-министър със специфични функции към председателството на министерския съвет при управлението на Романо Проди. Този пост, който включва и координацията на италианските тайни служби, наследява и по-късно връща на чичо си Джани Лета, който е не само най-приближеният до Берлускони политик, но е единодушно смятан за "мозъка" на неговата партия "Народ на свободата.

Енрико Лета има четири депутатски мандата в италианския и един в Европейския парламент.

Новият кандидат за премиер на Италия отговаря и на изискването за международен авторитет. Член е на европейския комитет на Тристранната комисия, основана през 1973 г. от Дейвид Рокфелер, както и на изпълнителното бюро на "Института Аспен-Италия", който е филиал на американската организация , финансирана от фонда "Рокфелер брадърс" (Rockefeller Brothers Fund).

През миналата година е участник в заседанието на "Групата Билдерберг", състояло се в САЩ.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

Свят Преди 3 часа

Съгласно ревизираните планове производителите на автомобили ще трябва да постигнат намаление на емисиите с 90 на сто

Зеленски: Агресорът трябва да плати

Зеленски: Агресорът трябва да плати

Свят Преди 3 часа

Зеленски: Путин изразходва на фронта животите на около 30 000 военнослужещи всеки месец

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Свят Преди 5 часа

Росен Желязков заяви подкрепа за Пътната карта за европейска отбранителна готовност 2030 г.

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Свят Преди 5 часа

Сиярто заяви по-рано, че до края на ноември в Унгария са пристигнали 7 милиарда кубически метра руски газ

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Любопитно Преди 6 часа

На 56 години Дженифър Анистън разкрива, че тайната на стегнатото ѝ тяло и младежкия ѝ вид са редовните силови тренировки, тъй като мускулите дават енергия, увереност, по-добро здраве и по-дълъг живот

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Любопитно Преди 6 часа

Дилън Броснан, най-големият син на Пиърс Броснан, уверено излиза от сянката на известния си баща, утвърждавайки се като модел с характерен ретро стил, музикант и актьор с участия в киното и телевизията, докато редовно привлича внимание и с публичните си появи редом до холивудската звезда

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Свят Преди 6 часа

Самотна майка създаде кампания за дарения за нова чанта и телефон, след като изгуби своите по време на стрелбата на плажа Бонди

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

България Преди 6 часа

Според Таков, решението днес минава през диалог с държавата

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Свят Преди 6 часа

Откакто пристигна в испанската столица Килиан Мбапе има 70 гола в 81 мача

Оставиха за постоянно в ареста Росен Кръстев - Стъкларя

Оставиха за постоянно в ареста Росен Кръстев - Стъкларя

България Преди 6 часа

Сред задържаните е и оперативният полицай Юлиян Бързашки, както и разследващата служителка на МВР Луковит Милена Ботева

Русия забрани „Дойче веле”

Русия забрани „Дойче веле”

Свят Преди 6 часа

Телевизионният оператор вече беше обявен за „чуждестранен агент“

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

България Преди 7 часа

СГП, МВР и ДАНС удариха организирана престъпна група за изпиране на пари от трафик на наркотици

<p>ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Тръмп</p>

ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Доналд Тръмп

Свят Преди 7 часа

Медията се извини на Тръмп през ноември, но отхвърли исканията му за обезщетение и не се съгласи, че има „основание за иск за клевета“.