Б разилия бе обхваната от нови протести след разпространяването на скандален запис между Дилма Русеф и бившия президент Луиз Инасио Лула да Силва.
По телефона настоящият президент на Бразилия от български произход спасява да Силва, който е и неин наставник в политиката.
Русеф назначи своя своя предшественик и политически ментор
за началник на канцеларията си, за да го спаси от затвора. С този ход Лула няма да бъде съден по делото за корупция. Преди дни на бившия държавен глава бяха повдигнати обвинения за корупция в държавната петролна компания „Петробас”. Прокуратурата повдигна на Лула обвинения в пране на пари и измама и иска той да бъде арестуван. Първото обвинение го заплашва с между 3 и 10 години затвор, а второто - с 1-3 години.
Федералният съдия Сержио Моро, който е натоварен с разследването на корупционния скандал около държавната петролна компания Петробрас, "наля масло в огъня" допълнително, като направи публично достояние снощи записа на телефонен разговор между Русеф и Лула.
По телефона се чува как
Русеф уведомява Лула, че ще уреди бързо неговото назначение.
Тя му казва да се възползва от новата си длъжност "само при необходимост".
Той отбеляза, че от съдържанието на записаните разговори става ясно, че Лула е знаел, или най-малкото е подозирал, че го подслушват, предаде Асошиейтед прес.
Президентският указ с назначението бе публикуван набързо в бразилския Държавен вестник, отбелязва Ройтерс. Това осигури на Лула имунитет от разследването на съдия Моро.
Лула е смятан за един от вероятните кандидати на управляващата
Партия на трудещите се на президентските избори през 2018 г., посочва ТАСС. След два поредни 4-годишни мандата в периода 2003-2011 г. той нямаше право да се кандидатира за трети пореден и лансира за поста Дилма Русеф. Сегашният мандат е втори пореден за президентката и тя няма право да се кандидатира за преизбиране на следващите избори.
След разпространяването на записа на телефонния разговор, хиляди недоволни демонстранти се събраха пред президентството в столицата Бразилия. Хилядни протести бяха проведени и в двата мегаполиса Сао Пауло и Рио де Жанейро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!