Дейвид Камерън е новият британски премиер, предадоха световните агенции.
Кралица Елизабет II го назначи на поста и му възложи да състави правителство по-малко от час, след като Гордън Браун обяви, че подава оставка.
В изявление на Бъкингамския дворец се посочва, че кралицата е помолила Камерън да състави ново правителство, той е приел предложението и й целунал ръка при назначаването си.
43-годишният Камерън става
най-младият министър-председател на Обединеното кралство
за последните почти 200 години, отбелязва АП.
В първото си изявление на Даунинг Стрийт 10, веднага след връщането си от Бъкингамския дворец, той обяви, че ще сформира коалиционно правителство с партията Либерални демократи на Ник Клег, която се класира трета на парламентарните избори миналата седмица.
Моята цел е да сформирам истинска и пълна коалиция между консерваторите и либералните демократи, каза Камерън пред репортери.
Смятам, че това е правилният път да осигурим на страната силното, стабилно, добро и почтено правителство, от което имаме огромна нужда, подчерта той.
И двамата с Ник Клег сме политически лидери, които искат да загърбят различията си и да работят усилено за общото благо и националния интерес, каза още Камерън, цитиран от Франс прес.
Той подчерта, че новото правителство ще има задачата да възвърне доверието в политическата система и да се справи със сериозните икономически проблеми на страната.
Клег ще е вицепремиер в новото британско правителство
Освен него, коалиционният кабинет ще включва още четирима министри, излъчени от либералните демократи, съобщи говорител на премиера.
Депутатите от партията на Клег обявиха след заседание тази нощ, че подкрепят сформирането на коалиция с торите, съобщи Ройтерс. Тяхното съгласие беше последното условие за окончателното решение за новия кабинет.
Двама от най-близките сътрудници на Камерън - Джордж Озбърн и Уилям Хейг, ще заемат ключови постове в новото правителство, съобщи говорител на Консервативната партия, цитиран от Франс прес.
Озбърн (38 г.) ще поеме функциите на министър на финансите, а отявленият евроскептик и бивш лидер на консерваторите Хейг (49 г.) ще е новият външен министър.
Според цитиран от Асошиейтед прес представител на торите, депутатът консерватор Лиам Фокс ще поеме поста министър на отбраната.
Това ще бъде
първото коалиционно правителство във Великобритания от 1945 г. насам,
посочва Ройтерс в коментарен материал.
Двата коалиционни партньора ще разполага със стабилно мнозинство в парламента, но имат някои сериозни разногласия по въпроси като намаляването на бюджетния дефицит, политиката спрямо ЕС и реформата в избирателната система.
Приоритет на новия кабинет ще бъде намаляването на дефицита, който вече надвишава 11% от БВП, отбелязва агенцията.
Консерваторите заявиха, че възнамеряват да предприемат незабавни мерки за понижаването му, докато либералните демократи са на позицията, че бюджетните съкращения трябва да бъдат отложени, докато се постигне възстановяване на икономиката.
Снощи Гордън Браун обяви, че се оттегля от премиерския пост и от председателското място в Лейбъристката партия, която остана на второ място след консерваторите по брой на депутатските места в долната камара на британския парламент.
Пред журналисти Браун заяви, че се оттегля, за да даде възможност на Дейвид Камерън да поеме властта.
Първата сесия на новия парламент ще започне на 18 май.
Една седмица по-късно кралицата трябва да представи пред парламента програмата на новото правителство, която трябва да бъде приета с мнозинство.
Британската преса подчерта историческото събитие - коалиционното правителство между консерваторите на Дейвид Камерън и на либералдемократите, както и значимостта на задачата, пред която ще бъде изправен новият кабинет.
Повечето вестници показват на първа страница снимка на Дейвид Камерън и съпругата му Саманта, които поздравяват събралото се множество пред Даунинг стрийт 10.
"Камерън - премиер", е ясното заглавие на "Дейли телеграф", който подчертава "историческата коалиция" с либералдемократите.
Таблоидът "Сън" обявява триумфално настъпването на нова ера със заглавието "Dave New World" (игра на думи с романа на Адолф Хъксли "Brave New World" и каламбур с израза brave new - чисто нов, англ).
"Таймс" говори за "прегръщане на промяната". Лидерът на консерваторите е открил нова политическа ера, смята вестникът, който предупреждава, че пред новото правителство стои тежка и трудна работа.
Камерън потегля, пише "Гардиън", като посочва, че Великобритания се готви за скок в неизвестното - с коалиционното споразумение, нечувано от Втората световна война. Левоцентристкият вестник отбелязва, че новият министър на финансите Джордж Осбърн "е изправен пред бойното си кръщение" и ще има "незавидната задача да убеди банкерите от лондонското Сити, че е способен да се справя с тази роля".
"Файненшъл таймс" напомня, че това е краят на 13-годишно управление на лейбъристите. Според авторът на статията Филип Стивънс "британската политика е пълна с моменти, описвани като исторически, но този вероятно ще устои на проверката на времето".
Не се знае обаче дали новата коалиция ще издържи толкова, подчертава той, като добавя, че икономическите трудности на страната са били пренебрегвани по време на преговорите през последните дни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!