„В момента Турция е в средата на огнен пръстен”, обяви премиерът на страна Ахмет Давутоглу, който е на посещение в Йордания.
„Няма да обявя броя на терористични атаки, които сме успели да осуетим”, заяви той.
Според него „зоната за сигурност на Турция започва от Латакия и продължава през Алепо, Мосул и Сюлеймания” в Ирак.
Самоубийствените атентати, извършвани от ПКК и „Ислямска държава”, са накарали турските власти да преосмислят своята политика за сигурност както вътре, така и извън страната. ПКК има своите лагери, щаб и обучение в Северен Ирак, докато кюрдската Партия Демократичен съюз е установена в северна Сирия, а „Ислямска държава” контролира част от територията на Ирак и Сирия.
Давутоглу подчерта,че интересите на Турция съвпадат с иракската офанзива за освобождението на Мосул от джихадистите.
„Съдбата на Близкия изток е съсредоточена в два града - Алепо в Сирия и Мосул в Ирак”, посочи Давутоглу. „Ако Алепо попадне в ръцете на „Даеш” или на режима на сирийския президент Башар Асад, това ще означава край на надеждата за Сирия. По същия начин, ако „Даеш” продължи да контролира Мосул, Ирак няма да бъде спокойна страна. Но ако „Даеш” бъде заменена от крайните шиитски групировки, тогава това би означавало, че гражданската война в Ирак никога няма да свърши”, предупреди турският премиер.
„Мосул трябва да бъде освободен от своите граждани. Ето защо ние сме създали военна база в Башика”, заяви Давутоглу.
Вижте още за ситуацията в Турция:
Кюрдите искат федерална автономия в Сирия
Атентаторът от Истанбул е от "Ислямска държава"
„Виждам три основни разлики в борбата ни срещу тероризма сега и в миналото. На първо място, това е невъзможността на Сирия и Ирак да контролират границите си. Втората разлика е, че Турция сега се бори не само срещу ПКК, но и срещу „Ислямска държава”. Третата трудност в борбата срещу тероризма е фактът, че правителството вече води борбата срещу друга организация, която може да проникне в службите за сигурност”, каза Давутоглу, визирайки опозиционната организация на прогонения в САЩ Фетхула Гюлен.
Междувременно стана ясно, че промените в политиката на турските власти засягат дори и подрастващите.
Турската дирекция за религиозни дейности (Диянет) подтиква децата към „мъченичество” или готовност да се пожертват в името на по-висока цел, съобщи турската частна телевизия „Си Ен Ен-Тюрк (CNN TÜRK)
В издадено от „Диянет” списание за деца се внушава колко привлекателна е смъртта в името на родината или друг висок идеал и се дава обещание за вечен живот в рая.
На една от илюстрациите в списанието баща и син провеждат седнали на дивана следния диалог: „Може ли човек да иска изобщо да стане мъченик”, пита синът, а бащата отвръща: „Разбира се, че може, чедо! Та кой не би искал да отиде в рая? Колко хубаво е да станеш мъченик!”
На други места в представената под вид на комикс история пише: „Този, който стане мъченик е така щастлив в рая, че би желал десет пъти да умре като мъченик” и „Ех, да можех и аз да стана мъченик”.
Текстът предизвика множество реакции, като някои експерти предупредиха, че това е същият тип пропаганда се извършва и от „Ислямска държава”.
#Diyanet'ten çocuklara 'tavsiye': #Şehit olun https://t.co/WiHIPk0iLo pic.twitter.com/8XyPktEqCs
— Sputnik Türkiye (@sputnik_TR) March 28, 2016
Според проф. Сердар Дегирменджиоглу турското правителство, под чието управление е „Диянет”, от дълго време полага усилия да внуши на децата още от най-ранна възраст някои свои възгледи.
„През последните години „Диянет” се превърна в пълния смисъл на думата в политически инструмент”, посочва Дегирменджиоглу, като обръща внимание, че осигуреният за дирекцията бюджет е по-висок от този на някои министерства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!