П оне 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78-ма акционери от София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе са свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските вирджински острови.
Международното разследване, започнало от „Зюддойче цайтунг” (Süddeutsche Zeitung), е реализирано в продължение на година от над 100 вестника, основава се на около 11,5 милиона документа. Пълните подробности ще бъдат публикувани в следващите месеци. Данните са изнесени от анонимен служител в панамската адвокатска фирма „Мосак Фонсека”, основана от родения в Германия Юрген Мосак.
С аферата „Мосак Фонсека” се свързват имената на поне 100 директори, пълномощници, адвокати или ликвидатори в България. Сред тях има и чужденци, които живеят в страната или притежават български паспорт, както и българи, живеещи в чужбина.
Изтичането на милиони документи също така свърза, базираната в Панама юридическа компания, с някои от най-важните лидери в света и ги замеси в може би най-голямата финансова афера в историята.
Представител на „Мосак Фонсека” (Mossack Fonseca), чиито документи с подробности за много от сделките им попаднаха в медиите, обяви, че публикуването на тези материали е „престъпление” и „атака” срещу Панама.
„Това е престъпление, углавно престъпление”, каза един от основателите на дружеството Рамон Фонсека, като добави, че това е нападение срещу Панама, защото на някои държави не се харесва успехът на компанията в привличането на клиенти.
Юрген Мосак, съоснователят на компанията, създадена през 1977 година, е роден в Германия през 1948 година. Той емигрира заедно със семейството си в Панама, където следва право.
Неговият баща е служил в „Ес Ес” (SS - Schutzstaffel - „охранителен отряд“), военизираното крило на нацистката партия, според документи на американската армия, открити от Международния консорциум на разследващите журналисти.
Другият съосновател - Рамон Фонсека, е роден през 1952 година. Той има диплома за юрист от Панама и престижния Лондонски икономически университет. В интервю посочва, че мислел да става свещеник, преди да реши да се занимава с право.
От Кремъл определиха събитията като „информационно нападение” срещу Путин и неговите приближени.
Бившият сътрудник на специалните специални служби в САЩ Едуард Сноудън, който получи убежище в Русия, вече коментира случилото се.
„Публикувано е най-голямото изтичане на информацията в историята на журналистиката и тя е посветена на корупцията“, отбеляза той на личната си страница в социалната мрежа „Туитър“.
The story behind the #PanamaPapers? Courage is contagious. https://t.co/P6nYOebdKu pic.twitter.com/zrT2J0PtIa
— Edward Snowden (@Snowden) April 3, 2016
Не става въпрос само за частния случай на една банка, като в скандала Swiss Leaks на банката HSBC (2015) или UBS Leaks (2016 г.), нито за ролята, играна от един единствен финансов център в организирана схема за данъчна оптимизация за мултинационалните компании, като в Luxembourg Leaks (2014). „Панамските документи” предлагат картографиране, почти в реално време, на цял раздел на световните финанси, досега скрит от чужди погледи.
В аферата са замесени 12 държавни глави, (включително шест действащи), 128 висши политици и високопоставени служители по целия свят, както и 29 от членовете на световната класацията на 500-те най-богати хора на „Форбс”.
Сред тях са хора от близкия кръг на президента на Русия Владимир Путин, членове на китайското Политбюро, както и футболните фигури Мишел Платини и Лео Меси.
Here are the famous politicians in ‘the Wikileaks of the mega-rich’ #PanamaPapers https://t.co/Ll2wyPj9KC pic.twitter.com/hRzKA0arBP
— WikiLeaks (@wikileaks) April 3, 2016
Едно от дружествата в аферата е вписано на името на доведения син на китайския президент Си Цзинпин, който често афишира решимостта си да се справи с корупцията в Китай. Сред имената на замесените се откроява и това на украинския държавен глава Петро Порошенко.
Правителството на Панама обеща в неделя, че ще сътрудничи „енергично” на всяко разследване, което може да бъде започнато в резултат на изтичането на „Панамските документи”.
Юридическата кантора „Мосак Фонсека” е помагала от 1977 до 2015 година на редица политици и знаменитости от цял свят да укриват активите си от данъчните власти, но също така и да улеснят взимането на подкупи, продажбите на оръжия, отклоняване на данъци, финансово мошеничество и незаконна търговия с наркотици.
BREAKING: The #PanamaPapers - Politicians, Criminals and the Rogue Industry That Hides Their Cash https://t.co/LDcslHoLAb
— ICIJ (@ICIJorg) April 3, 2016
В публикуваните и изложени документи се съдържат материали свързани с президента на Сирия Башар Асад, министър-председателя на Исландия Сигмундур Гунлаугсон, бившия президент на Египет Хосни Мубарак и краля на Саудитска Арабия.
Документите разкриват, че лица от близкото обкръжение на руския президент Владимир Путин са поверили на панамската компания управлението на сметки за близо 2 млрд. долара. Част от парите са били използвани за покупка на акции на компании в Русия през кипърска банка.
Често обаче, изглежда, че дори в „Мосак Фонсека” не са знаели имената на своите клиенти. Вътрешно изследване, проведено през 2015 г. открива, че от 14 086 фирми, които компанията е регистрирала само на Сейшелските острови, е известна самоличността на собствениците на едва 204.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!