О рганизацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) получи Нобеловата награда за мир тази година.
Организацията, която бе натоварена с наблюдението на операцията по унищожаване на сирийския химически арсенал, е основана през 1997 г., за да съблюдава изпълнението на Конвенцията за забрана на химическите оръжия, която бе подписана на 13 януари 1993 г.
Химическите оръжия получиха значително разпространение по време на Първата световна война. Конвенцията от Женева, подписана през 1925 г., забрани употребата им, но не и тяхното производство и складиране, припомнят от Нобеловия комитет.
През Втората световна война химически оръжия бяха широко използвани при масовите убийства, извършени от режима на Хитлер.
В следващите години също не спря употребата им - както от правителства, така и от терористи.
Конвенцията, подписана през 1993 г. и влязла в сила четири години по-късно, вече забрани тяхното производство и складиране.
Организацията има 190 страни членки и удостояването ѝ с Нобеловата награда за мир става буквално дни, след като Сирия се присъедини към нея. Експерти на ОЗХО работят понастоящем съвместно с експерти на ООН по локализирането и обезвреждането на химическия арсенал на Сирия.
Скорошните събития в Сирия подчертаха отново нуждата от премахване на химическите арсенали, крайният срок за което беше 2012 г.
Сред държавите, които все още не са направили това, са САЩ и Русия.
Официалното връчване на Нобеловата награда за мир ще бъде в Осло на 10 декември, датата на смъртта на шведския индустриалец Алфред Нобел, учредител на наградата.
ОЗХО изрази надежда, присъдената ѝ награда да убеди всички страни да забранят химическите оръжия,
предаде АФП. "Зная, че Нобеловата награда за мир ще ни помогне през следващите месеци да популяризираме универсалността на Конвенцията" за забрана на химическите оръжия, която все още не са подписали или ратифицирали само една шепа държави, заяви генералният директор на ОЗХО Ахмет Юзюмджу пред норвежката обществена телевизия.
"Това е истински насърчителен жест, който ще помогне на работата на организацията в Сирия", добави и шведския професор Оке Селстрьом, който ръководи екипа на ОЗХО.
Организацията ще използва парите от наградата в помощ на усилията си за премахването на химическите оръжия от света, каза Юзюмджу, цитиран от ДПА. На пресконференция в Хага, където е централата на организацията, той изрази изрази съболезнования за жертвите на тези атака с думите: "Сърцата ни са със сирийските хора, които наскоро станаха жертва на ужаса на химическите оръжия". Шефът на ОЗХО отбеляза, че на организацията за пръв път се налага да работи в такива кратки срокове и то по време на продължаващ въоръжен конфликт. "Осъзнаваме огромното доверие, което ни оказа международната общност", заяви Юзюмджу.
Удостояването на Организацията за забрана на химическите оръжия с Нобеловата награда за мир е силно признание за нейната дейност. Това се посочва в изявление на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу. ЕС е готов да сътрудничи в унищожението на химическите боеприпаси, допълва той. Барозу отбелязва, че преди около 100 години самата Европа е пострадала от употребата на такива оръжия. По неговите думи днес Сирия доказва, че това отвратително поведение все още не е изкоренено. Според Барозу ОЗХО е изправена пред невиждано предизвикателство в настоящата си сирийска мисия, подкрепена от ООН и от ЕС. Международната общност носи своята отговорност за прекратяването на употребата на химическо оръжие веднъж завинаги, пише Барозу. В съобщението се припомня, че миналата година с Нобел за мир бе удостоен ЕС заради усилията за постигане на помирение, демокрация и повече човешки права в Европа.
Председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой подчерта, че нападението в Сирия е припомнила на цял свят "ужасяващият ефект" на химическите оръжия и колко важна е ролята на ОЗХО.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун похвали работата на ОЗХО в областта на разоръжаването и неразпространението на оръжия за масово унищожение, предаде ДПА. "Подобно на ООН, мисията на ОЗХО бе родена от огромното отвращение от жестокостите на войната", посочи Бан в изявление. "Заедно, ние трябва да гарантираме, че мъглата на войната никога вече няма да бъде съставена от отровен газ", добави генералният секретар на ООН.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери приветства награждаването на ОЗХО, като подчерта "съществената й мисия" в Сирия за унищожаването на химическите оръжия. "Светът няма да забрави никога смъртта на над 1000 невинни сирийци, убити при безразсъдно нападение с химическо оръжие на 21 август. Не може да има по-убедително напомняне за причината, поради която от над 100 години международната общност обявява използването на тези оръжия извън границите на приемливото поведение", заяви той.
Френският президент Франсоа Оланд заяви, че наградата е "признание" за действията, които международната общност предприема от седмици, "за да порицае използването на химически оръжия и да ги премахне в близкото бъдеще". Той обвини отново режима в Дамаск за химическата атака на 21 август.
Германският канцлер Ангела Меркел изрази дълбокото си уважение към работата на експертите. От своя страна германският външен министър Гидо Вестервеле заяви, че "тази Нобелова награда ще даде нов тласък на разоръжаването в света". Той подчерта огромният принос на ОЗХО за контрола и унищожаването на химическите оръжия".
"Амнести интернешънъл" приветства присъждането на наградата за мир на "лауреат, който го заслужава". Но "конвенционалните оръжия продължават да бъдат използвани за извършването на кланета", подчертаха защитниците на правата на човека.
Сред държавите, които не са се присъединили към ОЗХО, са Северна Корея и Израел. Други страни, включително Съединените щати и Русия, се бавят с унищожаването на своите запаси от химически оръжия.
Междувременно талибаните изразиха задоволство, че 16-годишната пакистанка Маляля Юсуфзай, която бе простреляна преди година от тях заради борбата си за правото на жените на образование, не е била удостоена с Нобеловата награда за мир, предаде АФП. "Вече казахме, че (Маляля) не заслужава (приза). Те не е постигнала нищо значимо", каза говорител на ислямистките бунтовници. Той посочи, че Нобеловата награда за мир е трябвало да бъде присъдена на "истинските мюсюлмани, които се борят в защита на исляма".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!